Miliony na walkę z zasiłkami dla niepełnosprawnych

Opublikowano: 02.09.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 994

W ciągu ostatnich 2 lat brytyjski Department for Work and Pensions (DWP) wydał ponad 120 mln GBP na batalie z osobami niepełnosprawnymi, które ubiegały się o zasiłki PIP lub ESA. Blisko 3/4 spraw, zarówno tych ponownie rozpatrywanych przez urzędników, jak i tych rozpatrywanych w sądzie, zostało wygranych przez niepełnosprawnych wnioskodawców.

121 mln GBP – taką astronomiczną sumę przeznaczył w latach 2017-2019 Department for Work and Pensions (DWP) na walkę z osobami niepełnosprawnymi, którym jeden z urzędników odmówił początkowo przyznania zasiłku Personal Independence Payment (PIP) lub Employment Support Allowance (ESA). £58 mln zostało wydanych na ponowne rozpatrzenie sprawy przez urzędników w ramach wewnętrznego odwołania (procedury o nazwie „mandatory reconsideration), natomiast £63 mln na batalie z osobami niepełnosprawnymi w sądach. A, jak wynika z najnowszych danych przedstawionych za ostatnie 2 lata, z DWP o ostateczne przyznanie zasiłku wygrało aż 76 proc. osób starających się o zasiłek PIP i 75 proc. osób ubiegających się o zasiłek ESA.

Krytycy postępowania DWP zwracają uwagę na fakt, że za ponowne rozpatrywanie wniosków oraz za sądowe batalie z osobami niepełnosprawnymi walczącymi o swoje prawo do zasiłku, płacą podatnicy. Koszty związane z walką z wnioskodawcami wzrosły w latach 2017 – 2019 aż o 39 proc., podczas gdy liczba osób wnioskujących o przyznanie PIP lub ESA zwiększyła się w tym czasie o zaledwie 13 proc. – Zamiast walczyć o te sprawy przed trybunałem, wiedząc, że prawdopodobnie się przegra, departament mógłby zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i wysiłku, wypłacając po prostu osobom niepełnosprawnym świadczenia, do których mają oni prawo – zaznaczył na łamach „The Independent” poseł Partii Pracy Stephen Timms, przewodniczący komitetu Work and Pensions Committee.

Koszty związane z walką z odwołaniami składanymi przez osoby niepełnosprawne są jednak nie tylko natury finansowej, jako obciążenie dla podatników. 75 proc. osób wnioskujących wygrywa ostatecznie z DWP, co oznacza, że urzędnicy niepotrzebnie narażają ich na stres. Nie trzeba też dodawać, że osoby te, zupełnie niezdolne do pracy, nie mają zwyczajnie środków do życia.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.