Nowojorczycy żądają zwolnienia z opłat czynszowych

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 984

Dane o COVID-19 z raportu nr 103 WHO z 2 maja 2020 r.:

– 3 267 184 – potwierdzone przypadki zachorowań od początku pandemii;

– 91 977 – potwierdzone przypadki zachorowań z ostatniej doby;

– 229 971 – łączna liczba zgonów od początku pandemii;

– 5 799 nowe przypadki zgonów z ostatnich 24 godzin.

Dzienna liczba nowych zarażeń wzrosła, dzienna liczba nowych zgonów spadła.

Stany Zjednoczone

Mieszkańcy Nowego Jorku, miasta USA, które najbardziej dotknęła pandemia COVID-19, od wielu tygodni protestują, domagając się od gubernatora stanu, by ten zwolnił ich z obowiązku płacenia czynszu.

Protesty w całym stanie odbywają się „na żywo”, jak również w internecie, za pośrednictwem sieci społecznościowych. Mieszkańcy podjeżdżają samochodami przed siedzibę gubernatora Andrew Cuomo (Demokrata) i trąbią, rozwijają transparenty z żądaniem „anulowania czynszu” (cancel rent) na mostach i budynkach lub publikują tak otagowane zdjęcia w sieci.

Wczoraj, 1 maja, w dniu Święta Pracy doszło do eskalacji protestu. Kilkaset osób podjechało samochodami pod siedzibę władz stanowych. Mieli ze sobą megafony i transparenty. Wiele aut było wymalowanych hasłami: „Anuluj czynsz”, „Nie pracuję i nie stać mnie na czynsz”, „Bezdomni nie mogą zostać w domu” i „strajk czynszowy”.

Transparenty z żądaniem anulowania czynszów pojawiły się również na wielu budynkach, a nawet na mostach.

Wielu nowojorczyków straciło pracę w czasie pandemii lub jest na przymusowym bezpłatnym urlopie. Inni nie mogą pracować ze względu na zarażenie koronawirusem bądź konieczność odbycia kwarantanny. Nadal mają jednak obowiązek płacenia czynszu. „Będziemy nadal walczyć i jeszcze głośniej krzyczeć, dopóki władze nie zrozumieją naszej sytuacji i nie spełnią naszych żądań” – zapowiada w sieci społecznościowej jeden z demonstrantów.

Koordynator kampanii Housing Justice for All, jednej z grup stojących za strajkiem, powiedział portalowi Intercept, że w strajku uczestniczy ponad 400 rodzin. Petycję domagającą się od Cuomo anulowania obowiązku płacenia czynszu w maju i w kolejnych miesiącach (w okresie co najmniej czterech miesięcy lub dłuższym, jeśli pandemia tak szybko nie ustąpi) podpisało już ponad 13 000 osób. Koalicja obrońców praw lokatorów i innych grup popierających protest wezwała również tych mieszkańców, których stać na płacenie czynszu, by wstrzymali swoje płatności w geście solidarności z tymi, których sytuacja finansowa na to nie pozwala. Według firmy PropertyNest, która przeprowadziła sondaż wśród nowojorczyków, tylko 55,7 proc. nich spodziewa się, że będzie w stanie opłacić czynsz w maju.

W stanie Nowy Jork obowiązuje trzymiesięczne moratorium na eksmisje, które wygasa pod koniec czerwca, potencjalnie narażając miliony ludzi na utratę domów.

Gubernator Cuomo dodatkowo pogorszył sytuację biednych i bezdomnych mieszkańców miasta, zamykając metro w godzinach od 1 do 4 rano w celu dokonywania dezynfekcji. W ten sposób bezdomni nie mogą korzystać z metra jako schronienia. Z kolei część nowojorczyków nie posiada samochodu. Ci z nich, którzy pracują w nocy, nie mogą w ten sposób korzystać z taniego transportu publicznego i muszą np. zamawiać dużo droższe taksówki.

Mieszkańców walczących o utrzymanie dachów nad głową wspierają związkowcy. W dniu 1 maja w akcjach strajkowych uczestniczyli pracownicy Walmarta, Amazona, Whole Foods, FedEx’a, Targeta i Instacarta, domagając się jednocześnie zwiększenia ochrony w ich zakładach pracy w trakcie pandemii koronawirusa.

Po przeciwnej stronie stoją kamienicznicy, którzy grożą, że jeśli władze stanowe zwolnią mieszkańców stanu z obowiązku płacenia czynszu to oni będą rezygnować z wynajmowania mieszkań i przestaną płacić podatki.

Gubernator Cuomo unika podjęcia decyzji, opowiadając się w ten sposób de facto po stronie nielicznych bogatych właścicieli kamienic, a przeciwko znaczącej większości mieszkańców miasta.

Gorącą orędowniczką zwolnienia przez rząd federalny obywateli USA z obowiązku płacenia czynszu w okresie pandemii jest kongresmenka Alexandria Ocasio Cortes, która określa się jako socjalistyczna demokratka. W 2016 roku pracowała w sztabie wyborczym senatora Berniego Sandersa, który wówczas po raz pierwszy ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej na prezydenta USA.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Fenix 04.05.2020 07:30

    Realia życia , DOK każdemu równy ustanowić prawem człowieka, dochód jest podstawą życia ludzi. Będzie na czynsz i przeżycie. Te lepsze dobra w życiu tworząc je, albo współtworząc, zarabiamy.
    Wszystkiego jest dość, to czego nam brak, tworzymy!

  2. bryxus 04.05.2020 07:54

    Tutaj widac dokladnie jak spoleczenstwo bardzo jest zastraszone. W miescie o populacji ponad 8.3 miliona znalazlo sie tylko 13K odwaznych aby podpisac petycje. Jezeli ludzkosc na tym globie nie przejrzy na oczy to juz nigdy nie bedzie szansy sie podniesc spod ucisku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.