Liczba wyświetleń: 2257
Przy ulicy Zagórz w Poznaniu archeolodzy odkryli potężny wał ziemny z czasów Mieszka I. Imponująca konstrukcja obronna ma aż 40 metrów grubości u podstawy i 11 metrów wysokości. Archeolog Antoni Smoliński jest zachwycony nie tylko rozmiarami wału, ale też faktem, że udało się odkryć jego cały przekrój i dotrzeć do dużych fragmentów drewna.
Wał, złożony z drewna i ziemi, został obłożony też wzmacniającymi go kamieniami. Drewniane bale miały specjalne wchodzące w siebie wycięcia, dzięki czemu trudno było je rozsunąć.k
Antoni Smoliński przypomina, że w 1005 roku na Polskę najechały wojska cesarza Henryka II. Była to największa armia współczesnej Europy. Niemcy podeszli pod Poznań, jednak nie zdecydowali się na szturm. Szybko zawarli pokój z Bolesławem Chrobrym. „To świadczy o potędze tego wału” – mówi Smoliński.
Naukowcy odkryli też pozostałości po bramie wjazdowej. Tam też natrafiono na zdrowe bale. Co więcej, zachowała się też kora, zatem po specjalistycznych badaniach możliwe będzie określenie daty i pory roku wycinki tych drzew.
Nigdy wcześniej nie natrafiono w Polsce na tak duże fragmenty wału obronnego sprzed tysiąca lat.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: TVN24.pl
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
Slady największej armii jaka starła się Europę była nad Doleżą natomiast prawdopodobnie miasto które było największym ośrodkiem handlu znajdujący się również w tamtym regionie mogło mieć o wiele bardziej zaawansowane umocnienia.
„Niemiecki biskup Adam z Bremy w „Biskupiej Historii Kościoła w Hamburgu” z ok. 1080 pisał, że na Pomorzu w ujściu Odry znajduje się największe miasto Europy, które kontrolowało cały handel północnej Europy: „Za Lucicami… biegnie rzeka Odra, najobfitsza z rzek Słowiańszczyzny. W jej ujściu leży przesławne miasto Jumne, nader uczęszczane przez barbarzyńców i Greków. Ponieważ na chwałę tego miasta wypowiada się rzeczy wielkie i zaledwie godne wiary, chętnie dorzucę kilka słów godnych opowiedzenia. Jest to rzeczywiście największe z miast, jakie są w Europie. Zamieszkują je Słowianie łącznie z innymi narodami, Grekami i barbarzyńcami…” (XXII, 19) „
Więcej światła na historię Polski z okresu Piastów rzuciło by zbadanie, dostępntch jeszcze, szczątków książąt piastowskich spoczywających w Płocku. Niestety KK wciąż blokuje taką inicjatywę. Wtedy takie odkrycia miały by lepszy kontekst historyczny, mniej spekulatywny, a co za tym idzie łatwiej było by wywnioskować dlaczego Henryk II odstąpił. Zbudowanie tego wału ad hoc wydaje się mało prawodpodobne…
Ale i tak niewielki w porównaniu z Chińskim Murem. No i technologia ziemno-drewniania. Chociaż może to wystarczało, a szybciej się buduje niż z kamienia.