Liczba wyświetleń: 794
Jak obliczyła Naczelna Rada lekarska, rząd uszczuplił pulę środków na służbę zdrowia o 10 mld złotych.
Rząd zobowiązał się przeznaczać corocznie na finansowanie ochrony zdrowia nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto. Miano do tego pułapu dochodzić do 2020 r., zwiększając nakłady w kolejnych latach. Nieprawidłowa metoda liczenia gwarantowanych nakładów na ochronę zdrowia tylko w 2018 r. uszczupliła pulę środków o prawie 10 mld zł, jak przekonuje Naczelna Rada Lekarska. Oznaczałoby to, że rząd nie spełnia obietnicy wydawania 6 proc. PKB na ochronę zdrowia.
W lutym Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o przekazanie pełnej informacji dotyczącej realizacji zapisów ustawy określającej wysokość nakładów na ochronę zdrowia. Domagał się jednoznacznego określenia, z którego roku PKB był brany pod uwagę przy obliczaniu udziału wydatków na ochronę zdrowia w latach 2018-2019. Resort w odpowiedzi wyjaśnił, że wskaźniki nakładów na ochronę zdrowia zostały zrealizowane. Ministerstwo wskazało, że w roku 2018 nakłady osiągnęły 4,86 proc. PKB, a w roku 2019 będzie to 4,92 proc. PKB.
Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia spotkały się z natychmiastową reakcja Rady: „Niestety, w pełni potwierdziły się przypuszczenia Prezesa NRL co do przyjętej przez stronę rządową nieprawidłowej metody liczenia gwarantowanych nakładów na ochronę zdrowia. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło bowiem, że do planowania wydatków na ochronę zdrowia na rok 2019 przyjęta została historyczna wartość PKB z roku 2017, czyli sprzed dwóch lat” – stwierdziła rada.
Rada ocenia, że przez przyjęty przez rząd sposób liczenia nakładów przesuwa się termin osiągnięcia poziomu 6 proc. PKB o dalsze dwa lata. „Środowisko lekarskie oraz pacjenci mogą się czuć oszukani” – stwierdzają przedstawiciele Rady.
Źródło: NowyObywatel.pl
Przecież priorytetem Partii Interesu Syjonistycznego jest wydawanie pieniędzy na militarną tandetę z US and A, więc co się dziwić?