Pszczoła mutant bez matki, ale z dwoma ojcami

Opublikowano: 01.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2467

Podczas badania gynandromorfów (osobników zwierząt z częściami ciała charakterystycznymi dla różnych płci) naukowcy odkryli pszczołę z dwoma genetycznymi ojcami i bez matki. To pierwszy taki przypadek, który odnotowali naukowcy. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Biology Letters”.

Pszczoły to haplodiploidalne organizmy, tj. samce i samice nie różnią się na poziomie genomów, ale na poziomie chromosomów: samce mają jeden zestaw informacji genetycznej, rozwijają się z niezapłodnionych jaj, a samice – podwójny zestaw. Jest to jeden z powodów, dla których gynandromorfizm, czyli kombinacja dużych porcji męskich i żeńskich tkanek w obrębie jednego organizmu, jest stosunkowo powszechny u pszczół.

Dzieje się tak, gdy zapłodniona komórka jajowa łączy się z jeszcze jednym plemnikiem. Uważa się, że takie osobniki pojawiają się w wyniku rzadkich mutacji, które występują, ponieważ królowa jest zapłodniana przez kilku samców.

W nowych badaniach biolodzy przeprowadzili systematyczną analizę gynandromorfizmu u pszczół. W tym celu autorzy schwytali 11 takich osobników z tej samej kolonii i zbadali ich anatomię i genomy. W przeciwieństwie do hermafrodytów, które są jednej płci, ale są wyposażone w męskie i żeńskie narządy płciowe, gynandromorfy mogą mieć różne warianty układu rozrodczego.

Okazało się, że pięć badanych osobników miało typowe dla robotnic jajniki, a trzy miały znacznie bardziej rozwinięte jajniki, podobne do tych, jakie występują u królowej. Męskie narządy płciowe były zwykle rozwinięte tylko u jednego osobnika, a u dwóch były tylko częściowo obecne.

Dane genetyczne wskazały, że 9 z 11 gynandromorfów miało 2 lub 3 ojców, a jeden z nich nie dostał żadnych genów od samicy, tj. ten organizm powstał w wyniku połączenia genomów z dwóch plemników, a nie z plemnika i komórki jajowej.

Mimo to pszczoła miała żeńskie genitalia i jedynie niezwykłe zabarwienie odróżniało ją od pozostałych samic. Tak duża liczba „anormalnych” pszczół w jednym gnieździe sprawiła, że naukowcy uwierzyli, że to królowa jest nosicielem odpowiedniej rzadkiej mutacji. Niemniej ewolucyjna rola gynandromorfów i mutacji powodujących takie zaburzenia rozwoju u innych gatunków pozostaje nieznana.

Zdjęcie: pieterz (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.