Japończycy zapłacą Koreańczykom za pracę przymusową w czasie wojny

Opublikowano: 01.11.2018 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1782

Sąd Najwyższy Korei Południowej zadecydował, że japoński koncern metalowy musi wypłacić czterem Koreańczykom rekompensatę za pracę przymusową w czasie japońskiej okupacji. Poinformowała o tym gazeta South China Morning Post.

Firma Nippoin Steel & Sumitomo Metal będzie musiała wypłacić 400 milionów wonów (około 350 tysięcy dolarów) czterem Koreańczykom. Sąd uznał, że firma naruszała ich prawa, zmuszając do pracy w swoich hutach w okresie II wojny światowej. Ten precedens może wpłynąć na stosunki polityczne i gospodarcze obydwu państw.

Dwoje spośród czterech Koreańczyków usiłowało dochodzić swych praw przed japońskim sądem już w 1997 roku, ale ich pozew został odrzucony. W 2005 roku byłe ofiary połączyły swój pozew z kolejnymi dwiema ofiarami eksploatacji i wszczęły dochodzenie w Korei. Wydania wyroku dożył tylko jeden z powodów. Ma ponad 90 lat, na rozprawę przyjechał na wózku inwalidzkim.

Koncern Nippon Steel & Sumimoto Metal decyzję sądu koreańskiego określił jako „bardzo smutną” i oświadczył, że uzależni swoje działania od reakcji rządu Japonii.

Werdykt może stać się ważnym precedensem w sprawach „przestępstw wojennych” japońskich firm w Korei. Według danych opublikowanych w 2012 roku przy wsparciu południowokoreańskiego rządu takich firm jest w sumie 299. Jak pisze Reuters, w tym momencie na decyzję sądu czeka kolejnych 14 pozwów tego rodzaju.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.