80-letnia lekarka walczy z trądem

Opublikowano: 13.09.2007 | Kategorie: Zdrowie

Liczba wyświetleń: 668

Większość ludzi w wieku 60 lat idzie na emeryturę. Jednak Dr Li, mając 58 lat zaczęła nowy etap swojej kariery, walkę z trądem.

Li, mająca obecnie 86 lat, pomogła w wyleczeniu z trądu ponad 10 tysięcy pacjentów i wciąż pracuje na pełnym etacie, walcząc z tą chorobą w Pekińskim Instytucie Badawczym Medycyny Tropikalnej.

Jej celem jest wyeliminowanie tej choroby w całym kraju, w którym obecnie 6000 osób choruje na trąd.
” Musimy wykrywać i leczyć trąd wcześnie, aby następna generacja nie była upośledzona, czy kaleka”, powiedziała Li siedząc w swoim małym, mającym 5 metrów kwadratowych, biurze. Na jej biurku leżą kopie gazety „China Daily” i pliki prac naukowych w języku angielskim.

Absolwentka Wydziału Bakteriologii i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA, Li była pierwszą Chinką, która pracowała jako techniczny ekspert dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Indonezji i w Myanmar, w latach 50-tych ubiegłego wieku.

W roku 1959 wróciła ona do Chin i rozpoczęła pracę w Akademii Nauk Medycznych w Pekinie.

W roku 1978, kiedy WHO postawiło sobie za cel światową kontrolę nad 6 głównymi chorobami tropikalnymi, m.in. trądem, Pekiński Instytut Badawczy Medycyny Tropikalnej wybrał ją do prowadzenia badań nad tą chorobą.

„Miałam tylko 6 miesięcy doświadczenia w pracy nad trądem podczas rewolucji kulturalnej (1966-76)”, powiedziała szczupła kobieta o siwych włosach, Li. „Miałam jednak podstawy medyczne i szybko się uczyłam.”

Wprowadziła ona nowy, nałożony przez WHO, reżim terapii z zastosowaniem kilku lekarstw. Terapia była darmowa, prosta i wysoko efektywna.

Jej wysiłki odegrały główną rolę w zmniejszeniu średniej rocznej liczby nowych pacjentów chorych na trąd do 1500, z około 2000 przed rokiem 1998.

Trąd jest chorobą ludzi biednych i około połowa chorych na tę chorobę żyje w regionach górskich południowo-zachodnich Chin.

Kiedy Li podawała rękę pacjentom chorym na trąd w jednej z wiosek prowincji Yunnan, był to szok dla przedstawicieli lokalnych władz i mieszkańców wioski. Przy innej okazji podniosła ona z podłogi buty pacjenta i włożyła do nich ręce.

„Chorzy na trąd często nie czują swoich dłoni i stóp, dlatego mogą często mieć urazy skóry. Chciałam tylko zobaczyć, czy w butach nie ma żadnych gwoździ, czy piasku.”

Oprócz pomocy medycznej ważne jest wyeliminowanie dyskryminacji i strachu, powiedziała ona. „Strach rodzi się z zabobonów oraz braku edukacji i współczucia.”

Na terenach wiejskich chorego uważa się często za człowieka opanowanego przez duchy i napiętnowanego.

„Czego nie mogę zrozumieć to to, dlaczego niektórzy lekarze także stronią od chorych na trąd”. Li, żyje sama i prowadzi proste życie. Gotuje 3 posiłki dziennie i szczególnie lubi jeść warzywne sałatki. Dwa razy w tygodniu przychodzi do niej gosposia, która sprząta jej mieszkanie.

„Moją największą radością jest to, że czuję się potrzebna i poruszam nierozwiązane problemy związane z kontrolą trądu”, powiedziała ona.

Zapytana o skomentowanie porównania jej z Matką Teresą, Li się tylko uśmiechnęła, mówiąc, „Nie chcę iść ani do nieba, ani do piekła. Po prostu wykonuję swoją pracę.”

Tytuł oryginału: „Celem 80-letniej lekarki jest wykorzenienie trądu”
Źródło: CRI – Chińskie Radio Międzynarodowe

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.