129 ofiar śmiertelnych ucieczki z więzienia w Kinszasie

Opublikowano: 08.09.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1479

129 osób zginęło w czasie próby ucieczki z więzienia Makala w Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga. To największe więzienie w tym kraju.

Zginęło 129 osób, z czego co najmniej 24 zastrzelono, podczas próby ucieczki. Doszło do niej w nocy w więzieniu Makala. Według kilku świadków mieszkających na terenie więzienia Makala, na których powołuje się agencja AFP, od godziny 2:00 w nocy (z 5 na 6 września) przez kilka godzin słychać było strzały.

Władze nie podały żadnych szczegółów na temat liczby więźniów, którzy próbowali uciec, ani okoliczności buntu. W poniedziałek w godzinach porannych jedynie rzecznik rządu Patrick Muyaya zapewniał w ogólnokrajowej telewizji, że sytuacja jest „pod kontrolą”. „Wstępna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 129 osób, w tym 24 wskutek postrzału po wcześniejszym ostrzeżeniu” – twierdzi MSW Jacquemain Shabani w oświadczeniu dla mediów. Pozostali mieli zginąć od uduszenia się lub od ciosów nożami. Minister wspomniał także o „kilku zgwałconych kobietach”.

Władze informują także o 59 osobach rannych, którym udzielono pomocy. Minister Spraw Wewnętrznych podał na „X”, że „pożary zniszczyły budynki administracji, a także pobliski urząd skarbowy, szpital i sklepy spożywcze”.

Według oficjalnych statystyk, więzienie Makala ma 1500 miejsc, ale jest bardzo przepełnione i przebywało tam od 14 000 do 15 000 więźniów. Jeszcze w 2017 r. miał tu miejsce nocny atak uzbrojonej grupy na więzienie, który umożliwił ucieczkę ponad 4000 zatrzymanych. W tym przypadku także chodzi o pomoc z zewnątrz.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.