Pogoda

Uproszczona prognoza pogody dla Polski

 

Pogoda w miastach wojewódzkich

Burze słoneczne

Wykres historii aktywności słonecznej.

Burze słoneczne. Dane z Poczdamu w Niemczech (są podobne dla Polski). Kolory zielone i żółty – sytuacja normalna. Im wyższe cyfry przy kolorach z literami G, tym gorzej.

Przed skutkami burz słonecznych chroni nas ziemska atmosfera. Gdy są silne, mogą pojawiać się zorze polarne (na północy Polski), problemy z elektroniką, liniami energetycznymi, telefonią komórkową i stanem zdrowia. Podczas burz ludzi mogą odczuwać depresje, nerwowość, niepokój, wzrost agresji, nadpobudliwość, drażliwość, senność, wyczerpanie, zaburzenia pamięci i koncentracji, kołatanie i ataki serca, mdłości oraz bóle głowy. Policja, pogotowie ratunkowe i straż pożarna mają wtedy dużo pracy. W skali społecznej – może dochodzić do spadków na giełdach, gwałtownych demonstracji, zamieszek i wojen. Dobra rada: nie podejmuj ważnych decyzji życiowych podczas burz słonecznych – człowiek jest wtedy “ogłupiały”. Podczas burz słonecznych istnieje zwiększone ryzyko napromieniowania dla astronautów oraz pasażerów i załóg samolotów w lotach na wyższej szerokości geograficznej i dużej wysokości. Podróży lotniczych w okresie burz słonecznych odradza się szczególnie kobietom w ciąży.

Radioaktywność w Polsce

Mapę radioaktywności w Polsce w dniu dzisiejszym znajdziesz TUTAJ. Sytuacja radioaktywna na świecie TUTAJ a w Europie TUTAJ.