Żywności się marnuje a policja w USA ochrania śmietniki

Opublikowano: 07.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2365

Raport „Waste Index” pokazuje jak niesprawiedliwa jest kapitalistyczna alokacja zasobów. Co piąty produkt żywnościowy ląduje na śmietniku – alarmują analitycy z inicjatywy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Problem głodu nie istniałby, gdyby towary były rozdysponowywane tam gdzie jest potrzeba. Niestety, współczesnym światem rządzi pieniądz.

Ogrodzone śmietniki, zabezpieczone dodatkowo alarmem, druty kolczaste przy supermarketach – takie obrazki są coraz powszechniejsze w krajach tzw. pierwszego świata. Miejsca, w których sieci handlowe wystawiają przeterminowane produkty żywnościowe są chronione przed ludźmi, którzy chcieliby zdobyć darmowe jedzenie na swoje potrzeby, albo przekazać je potrzebującym. Zgodnie z kapitalistyczną logiką – każdy taki odzysk, oznacza stratę dla sklepu, obywatel powinien za wszystko płacić.

Trzy tygodnie temu w amerykańskim Portland kilkunastu policjantów starło się z grupą ludzi, którzy przyszli po jedzenie wyrzucone przez supermarket Hollywood West Fred Meyer, Na zdjęciach było widać góry pakowanego mięsa, serów i soków, a także całe indyki i paczki z żeberkami. „Stróże prawa” nie pozwolili na zabranie żywności, która ostatecznie trafiła na wysypisko śmieci.

Do czego prowadzi prymat własności i wyniszczanie sfery swobodnej wymiany? Raport ONZ pokazuję gigantyczną skalę marnotrawienia żywności. „Problem jest ogromny. Jest kosztowny z ekologicznego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia” – powiedział Richard Swannel, dyrektor ds. rozwoju brytyjskiej organizacji pozarządowej Wrap, współautor raportu.

Zdaniem autorów opracowania „przedstawia on najbardziej kompleksowe dane dotyczące gromadzenia żywności oraz analizę i modelowanie danych, dotyczących odpadów żywnościowych”.

Raport zawiera dane z roku 2019, zebrane z 54 krajów rozwiniętych i o niskich dochodach, dotyczące handlu detalicznego, restauracji i domów. Analiza wskazała, że rocznie 931 mln ton żywności jest wyrzucane na śmietnik (w raporcie uwzględniono części jadalne, a wykluczono niejadalne, takie jak kości czy muszle).

Według autorów raportu, wbrew powszechnemu przekonaniu, zjawisko marnotrawienia żywności dotyczy wszystkich krajów, niezależnie od poziomu ich dochodów. Stanowi to niewątpliwy kontrast do szacunków ONZ, według których prawie 700 milionów ludzi na całym świecie cierpi głód, a trzy miliardy nie ma dostępu do zdrowej żywności. „Gdyby marnotrawstwo i straty żywności były krajem, byłby to trzeci co do wielkości emitent gazów cieplarnianych na świecie” – tłumaczy obrazowo Swannel. „Musimy naprawić system żywnościowy, jeśli chcemy stawić czoła zmianom klimatycznym, a jednym z priorytetów jest radzenie sobie z odpadami” – dodał i zaznaczył, że odpady żywnościowe podczas rozkładu uwalniają metan, silny gaz cieplarniany.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MvS 08.03.2021 10:48

    Przykre, nieracjonalne, szkodliwe zjawisko, którego przyczyny autor upatruje nie tam gdzie trzeba. Sklepy wyrzucają jedzenie nie dlatego że lubią, tylko dlatego że są do tego zmuszane przez zadłużone państwo. Zadłużone u bankierów, którzy najchętniej udzieliliby kredytu na wszystko. Nawet na przeterminowane jedzenie.

  2. Fenix 09.03.2021 06:19

    Skoro jedzenie trafia na śmietnik , powinno się ukarać rząd – minus podatkowy na głodnych ludzi , wtedy jedzenie ( krótki termin spożycia ) będzie trafiać do głodnych ludzi w sklepie za darmo , mniej na śmietniku więcej sytych ludzi . Rozdano tyle jedzenia potrzebującym ,zwrot minusem z podatku. A nie przeganiani przez policję ludzie szukający jedzenia po śmietnikach ? Ludzie ludziom ,twoja i moja godność jest naszą !
    Pamiętacie piekarza który chleb niesprzedany rozdawał głodnym , powinien mu rząd zwrócić za pracę wykonaną na cel społeczny , a ukarał go niesłusznie. Ludzie płacimy podatki rządowi to wymagamy od rządu , cel, stop marnotrawstwu ,i więcej sytych ludzi.

  3. Fenix 10.03.2021 06:50

    System musimy zmienić by ten służył ludziom ! Nie jedynie wymieniać ludzi w haniebnym systemie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.