Żydowscy ekstremiści trzecią siłą polityczną Izraela

Opublikowano: 03.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 907

Jednym z największych zwycięzców piątych przedterminowych wyborów parlamentarnych w Izraelu jest koalicja tamtejszej skrajnej prawicy. W jej skład wchodzi między innymi ugrupowanie Żydowska Siła, uznawane jest za kontynuatora tradycji zdelegalizowanej i uznawanej za terrorystyczną partii Kach. Liderzy religijnych syjonistów komentując wyniki wyborów zapowiedzieli walkę z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami Izraela.

Wtorkowe wybory parlamentarne w państwie syjonistycznym okazały się zwycięskie dla prawicowego Likudu byłego premiera Benjamina Netanjahu. Drugie miejsce zajęła w nich z kolei liberalne ugrupowanie Jest Przyszłość, kierowana przez wrogiego Polsce, ustępującego ministra praw zagranicznych Jaira Lapida. Trzecie miejsce przypadło natomiast koalicji skupionej wokół Partii Religijnych Syjonistów.

To właśnie z jej list wyborczych startowali do Knesetu między innymi politycy skrajnie prawicowej Żydowskiej Siły. Nawiązuje ona w swojej ideologii do tak zwanego kachanizmu, w tym również do partii Kach. Została ona tymczasem zdelegalizowana w 1994 roku, znajdując się wówczas na liście ugrupowań terrorystycznych między innymi w Unii Europejskiej, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w samym Izraelu.

Przedstawiciele religijnych syjonistów nie ukrywają, że ich celem jest budowa etnicznego państwa żydowskiego. W kampanii wyborczej zapowiadali więc przymuszenie izraelskich Arabów do emigracji z kraju, a także wzmocnienie roli Sił Obronnych Izraela i tamtejszej policji.

Szef Partii Religijnych Syjonistów, Bezalel Smotrich, komentując wyniki wyborów zapowiedział, że jego koalicja będzie „walczyć z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami Izraela”. Lider Żydowskiej Siły, Itamar Ben-Gvir, mówił z kolei o konieczności odzyskania przez Żydów kontroli nad ich własnym krajem.

Jeszcze przed wtorkowymi wyborami izraelska skrajna prawica twierdziła, że zwiększy się liczba głosów oddawanych na miejscową lewicę. Wszystko z powodu „zainwestowania milionów dolarów przez międzynarodowe elementy”, które miały wesprzeć lewicowców w ich kampanii wyborczej.

Na podstawie: JPost.com, TimesOfIsrael.com
Źródło: Autonom.pl

3

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.