Zwycięstwo pracowników socjalnych z Łodzi

Opublikowano: 13.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 280

Ich strajk trwał niemal miesiąc. Okupowali budynek ratusza i zakłócali obrady rady miasta. Opłaciło się. Łódzkie władze poinformowały, że pracownicy MOPS otrzymają podwyżki jeszcze w bieżącym roku. W ten sposób największy bunt w opiece socjalnej w ostatnich latach zakończył się sukcesem.

Osoby zatrudnione w łódzkim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie otrzymywały dotąd głodowe pensje. Średnie wynagrodzenie pracownika socjalnego i koordynatora pieczy zastępczej wynosiło ok. 2 tys. złotych netto, co jest stawką bardzo niską, zważywszy na społecznie ważny charakter pracy. Pierwszą podwyżkę dostaną w czerwcu br. Będzie to 300 zł brutto. Kolejną – w styczniu 2017 – co najmniej 200 zł brutto. Ważną informacją jest również podniesienie ekwiwalentu za odzież z ok. 300 zł do 800 zł rocznie oraz wprowadzenie zadaniowego trybu pracy.

Ustalenia, które zapadły wczoraj kończą trwający od 11 stycznia strajk. Momentami przybierał on radykalną formę. Bojowo nastawieni pracownicy pojawili się na obradach rady miasta i zakłócili jej przebieg. Okupowali również budynek magistratu i organizowali pikiety pod siedzibą MOPS. Po podpisaniu ugody obie strony nie kryły zadowolenia.

– Wypracowanie porozumienia nie było łatwe. Rozmowy trwały od dawna, a w środę negocjowaliśmy od godz. 9 do 18. Wreszcie mogę jednak przekazać, że udało się osiągnąć kompromis i w czwartek rano porozumienie zostało podpisane przez obie strony” – mówił na konferencji prasowej odpowiedzialny za pomoc społeczną wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Przedstawiciel pracowników, Sylwester Tonderys, podkreślił natomiast, że personel MOPS wciąż jest jedną z najbardziej niedocenianych płacowo grup zawodowych w samorządowym budżecie i zapowiedział walkę o kolejne podwyżki w najbliższych latach. Związkowiec zwrócił też uwagę, że jednym z najważniejszych ustaleń jest zmiana trybu pracy. – Korzystne jest to, że w końcu pracownicy socjalni będą mogli sami organizować swoją pracę, a nie jak dotąd, „odhaczali” zlecone im odgórnie zadania – mowił Tonderys.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o