Zwycięstwo pracowników Cooper Standard z Myślenic

Opublikowano: 26.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1483

Sukces pracowników Cooper Standard! Spór zbiorowy w fabryce uszczelek do szyb samochodowych trwał od maja 2021 r. Zakończył się podpisaniem porozumienia. A ono z kolei gwarantuje załodze podwyżki, największe od momentu otwarcia zakładu w Myślenicach.

Cooper Standard Automotive to potężna międzynarodowa firma. Powstała ponad 60 lat temu w amerykańskim stanie Michigan, obecnie ma fabryki w dwudziestu krajach świata. Wszystko, rzecz jasna, by zatrudniać tańszych pracowników. Taniej siły roboczej wielki producent poszukiwał również w Polsce. Prowadzi tu trzy fabryki: w Dzierżoniowie, Bielsku-Białej i Myślenicach.

I właśnie pracownicy tego ostatniego zakładu, tworzący komisję Inicjatywy Pracowniczej, skutecznie zawalczyli o swoje podwyżki. Chociaż łatwo nie było.

W sporze zbiorowym kwestią zasadniczą były podwyżki. „Nowi pracownicy często zaczynają od stawki 16,90 zł za godzinę, a dopiero po 6 latach dochodzą do poziomu niecałych 22 zł. Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla nowych pracowników jest więc na poziomie poniżej 3 tys zł brutto, a dla tych dłuższym stażem wynosi niecałe 4 tys. brutto” – opowiadają pracownicy zrzeszeni w IP. Dodają, że stawki w firmie były tak niskie, że firma dorzucała do zasadniczej pensji premie, byle tylko wypłacić minimalne wynagrodzenie przewidziane polskim prawem. Równocześnie w rozmowach z załogą twierdziła, że nie ma pieniędzy na podwyżki. Sytuację zakładu przedstawiała jako bardzo trudną.

W styczniu 2022 r. udało się zawrzeć porozumienie dotyczące innej kwestii spornej. Chodziło o grafiki pracy, które firma miała dotąd zwyczaj ogłaszać w ostatniej chwili. Grafik na kolejny tydzień był ogłaszany w piątek, ostatni dzień tygodnia mijającego. Rozmowy o pieniądzach, także z udziałem mediatora, trwały nadal.

Zakończyło je porozumienie, podpisane 25 lutego. Inicjatywa Pracownicza informuje, że wywalczona podwyżka stawek godzinowych jest największa od czasu otwarcia fabryki w Myślenicach. Podwyżki wyniosą od 2 do 2,5 zł za każdą godzinę pracy. To przekłada się na kwoty do 420 zł brutto miesięcznie. Ponadto pracownicy w ramach comiesięcznego dodatku na pranie odzieży roboczej dostaną co miesiąc 110, a nie jak dotąd 60 zł.

„Cooper Standard niejako musiał zmienić swoją postawę, bo część pracowników zwyczajnie odchodziła z tego zakładu. Znajdowali inną pracę, można się domyślić, że lepiej płatną. Ktoś nawet zawiesił na zakładowej tablicy ogłoszeń wzór wypowiedzenia” – opowiada Portalowi Strajk Urszula Łobodzińska, działaczka Inicjatywy Pracowniczej, która zajmowała się sprawą Coopera. Zapewne na pracodawcy zrobiło też wrażenie to, że do związków zawodowych należy około połowy załogi! Ponad 100 osób jest zrzeszonych w Inicjatywie Pracowniczej, działa też Solidarność. Negocjatorzy z Solidarności, na zaproszenie IP, brali udział w rozmowach z przedstawicielami firmy. „Zapewniliśmy też kwotę pewną na dodatek świąteczny i procent odpisu na ZFŚS na 2023 rok!” – informują związkowcy na „Facebooku”.

Jak tłumaczy Urszula Łobodzińska, podwyżki dotyczą jedynie pracowników fabryki w Myślenicach. To tam bowiem powstała komisja Inicjatywy Pracowniczej i skutecznie o nie zawalczyła. Oby przykład tego zakładu podziałał na pracowników z Dzierżoniowa i Bielska-Białej (gdzie działa „Solidarność”). Jest naprawdę budujący.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.