Liczba wyświetleń: 820
Dzięki reprezentacji związków zawodowych 12 marca sąd w Bazylei wydał precedensowy wyrok przyznający prawo do wynagrodzenia polskiej opiekunce za gotowość do pracy.
Po zwycięskim strajku polskich opiekunek w czerwcu zeszłego roku zorganizowanym przez Unię przy pomocy przedstawiciela OPZZ tym razem inny szwajcarski związek zawodowy VPOD/SSP pomógł Polkom.
Sprawa dotyczy Agaty, która była zatrudniona do całodobowej opieki nad osobą starszą. Według umowy była zobowiązana do pracy 42 godziny tygodniowo z wynagrodzeniem wynoszącym 20 franków za godzinę. Jednakże rzeczywistość wyglądała inaczej. Agata musiała pracować we wszystkie dni tygodnia, również w niedzielę i święta oraz czuwać, a w razie potrzeby także zajmować się pacjentem w nocy. Ta praca nie była jednak dodatkowo płatna i bez względu na to, ile godzin faktycznie przepracowała, jej pracodawca zmuszał ją do zapisywania czasu pracy nieprzekraczającego 42 godzin. W sądzie argumentował, że jeśli już Agata pracowała więcej, to nie da się tego udowodnić, a tym bardziej trudno uważać za pracę „spanie” w domu pacjenta w nocy nawet, jeśli w tym czasie musiała być gotowa do pracy. Dodatkowo za opiekę nad pacjentem pobierał od rodziny około 14 000 franków miesięcznie, płacąc Agacie jedynie około 3200 franków wynagrodzenia brutto.
Sąd cywilny w Bazylei w wyroku z 12 marca uznał, że gotowość do pracy (w tym czuwanie w nocy) powinna być również wynagradzana finansowo w postaci równowartości połowy normalnej stawki godzinowej określonej w umowie o pracę. Dzięki decyzji sądu Agata uzyskała 17 000 franków odszkodowania jako dopłatę do jej wynagrodzenia za trzy miesiące pracy.
Ten wyrok jest kolejnym sukcesem związków zawodowych w skutecznym reprezentowaniu i polepszaniu warunków pracy opiekunek w większości pochodzących z Polski. Jest to wyrok precedensowy, ponieważ do tej pory nie było jasne jak traktować gotowość do pracy, w szczególności tzw. czuwanie przy pacjencie w nocy. Wiele firm wykorzystywało tę lukę w prawie, nie płacąc w ogóle opiekunkom nie tylko za gotowość do pracy, ale nawet za faktyczną pracę wykonywaną w nocy. Oczekuje się, że wyrok ten spowoduje wytoczenie w najbliższym czasie podobnych powództw przez związki zawodowe lub bezpośrednio same opiekunki.
Dzięki związkom zawodowym w Szwajcarii od 2011 roku obowiązuje płaca minimalna dla osób zajmujących się opieką oraz wykonujących inne prace domowe, która wynosi 18,55 franków na godzinę.
Autorstwo: Adam Rogalewski
Źródło: Lewica.pl
– Wiecie co się stanie, gdy kapitalistyczny pracodawca zostanie wysłany sam na bezludną wyspę?
– Umrze z głodu, a dlaczego?
– Bo zamiast szukać sobie pożywienia, będzie poszukiwał pracownika-niewolnika, który to pożywienie powinien szukać za niego.