Zwycięstwo polskich opiekunek w Szwajcarii

Opublikowano: 17.03.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1082

Dzięki reprezentacji związków zawodowych 12 marca sąd w Bazylei wydał precedensowy wyrok przyznający prawo do wynagrodzenia polskiej opiekunce za gotowość do pracy.

Po zwycięskim strajku polskich opiekunek w czerwcu zeszłego roku zorganizowanym przez Unię przy pomocy przedstawiciela OPZZ tym razem inny szwajcarski związek zawodowy VPOD/SSP pomógł Polkom.

Sprawa dotyczy Agaty, która była zatrudniona do całodobowej opieki nad osobą starszą. Według umowy była zobowiązana do pracy 42 godziny tygodniowo z wynagrodzeniem wynoszącym 20 franków za godzinę. Jednakże rzeczywistość wyglądała inaczej. Agata musiała pracować we wszystkie dni tygodnia, również w niedzielę i święta oraz czuwać, a w razie potrzeby także zajmować się pacjentem w nocy. Ta praca nie była jednak dodatkowo płatna i bez względu na to, ile godzin faktycznie przepracowała, jej pracodawca zmuszał ją do zapisywania czasu pracy nieprzekraczającego 42 godzin. W sądzie argumentował, że jeśli już Agata pracowała więcej, to nie da się tego udowodnić, a tym bardziej trudno uważać za pracę „spanie” w domu pacjenta w nocy nawet, jeśli w tym czasie musiała być gotowa do pracy. Dodatkowo za opiekę nad pacjentem pobierał od rodziny około 14 000 franków miesięcznie, płacąc Agacie jedynie około 3200 franków wynagrodzenia brutto.

Sąd cywilny w Bazylei w wyroku z 12 marca uznał, że gotowość do pracy (w tym czuwanie w nocy) powinna być również wynagradzana finansowo w postaci równowartości połowy normalnej stawki godzinowej określonej w umowie o pracę. Dzięki decyzji sądu Agata uzyskała 17 000 franków odszkodowania jako dopłatę do jej wynagrodzenia za trzy miesiące pracy.

Ten wyrok jest kolejnym sukcesem związków zawodowych w skutecznym reprezentowaniu i polepszaniu warunków pracy opiekunek w większości pochodzących z Polski. Jest to wyrok precedensowy, ponieważ do tej pory nie było jasne jak traktować gotowość do pracy, w szczególności tzw. czuwanie przy pacjencie w nocy. Wiele firm wykorzystywało tę lukę w prawie, nie płacąc w ogóle opiekunkom nie tylko za gotowość do pracy, ale nawet za faktyczną pracę wykonywaną w nocy. Oczekuje się, że wyrok ten spowoduje wytoczenie w najbliższym czasie podobnych powództw przez związki zawodowe lub bezpośrednio same opiekunki.

Dzięki związkom zawodowym w Szwajcarii od 2011 roku obowiązuje płaca minimalna dla osób zajmujących się opieką oraz wykonujących inne prace domowe, która wynosi 18,55 franków na godzinę.

Autorstwo: Adam Rogalewski
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. argos1 17.03.2015 21:18

    – Wiecie co się stanie, gdy kapitalistyczny pracodawca zostanie wysłany sam na bezludną wyspę?
    – Umrze z głodu, a dlaczego?
    – Bo zamiast szukać sobie pożywienia, będzie poszukiwał pracownika-niewolnika, który to pożywienie powinien szukać za niego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.