Zwycięstwo liberałów i porażka Wildersa w Holandii

Opublikowano: 17.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 508

Przewidywania części badań opinii publicznej nie sprawdziły się i Partia Wolności Geerta Wildersa ostatecznie nie wygrała wyborów parlamentarnych w Holandii. Ponowne zwycięstwo odnieśli liberałowie z Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji obecnego premiera Marka Rutte, natomiast do parlamentu po raz pierwszy dostali się narodowi konserwatyści z Forum dla Demokracji.

Antyimigracyjna Partia Wolności (PVV) od września 2015 r. do początku bieżącego miesiąca prowadziła w większości badań opinii publicznej przeprowadzanych w Holandii, stąd jej lider Geert Wilders był przygotowany na zwycięstwo swojego ugrupowania, choć i tak miałoby ono nikłe szanse na znalezienie się w ławach rządowych. Według wstępnych wyników PVV otrzymało ostatecznie 13 proc. głosów i będzie reprezentowane w Tweede Kamer przez 20 parlamentarzystów, a więc o 5 więcej niż w poprzedniej kadencji. Wilder komentując rezultat swojej partii stwierdził, że walka nie została jeszcze zakończona i zwrócił uwagę, iż PVV po raz pierwszy jest drugą największą partią w holenderskim parlamencie.

Ponowne zwycięstwo odniosła tym samym liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), która otrzymała 22 proc. poparcia i będzie miała tym samym 33 miejsca w parlamencie, co oznacza jednak stratę 8 parlamentarzystów w porównaniu do wyborów sprzed pięciu lat. Lider liberałów i dotychczasowy szef rządu, Mark Rutte, komentując wynik swojego ugrupowania powiedział, że udało mu się powstrzymać falę niebezpiecznego populizmu, dzięki czemu będzie on mógł kontynuować misję tworzenia rządu i dbania o rozwój gospodarczy Holandii.

Stworzenie stabilnej większości będzie jednak trudne, nie tylko z powodu rozdrobnienia partyjnego charakterystycznego dla Tweede Kamer, ale również przez straty poniesione przez ugrupowania tworzące dotychczas rząd Rutte. Kilka miejsc w parlamencie straciła bowiem nie tylko VVD, lecz także jej koalicjant w postaci lewicowej Partii Pracy (PvdA), która straciła aż 29 mandatów i będzie reprezentowana w parlamencie zaledwie przez 9 posłów. Szef PvdA Lodewijk Asscher uznał porażkę swojej partii, jednocześnie chwaląc jej pięcioletni wkład w poprawę sytuacji kraju.

O sukcesie mogą mówić natomiast politycy Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA) i liberalnych Demokratów’66. CDA zwiększyło swój stan posiadania z 13 do 19 parlamentarzystów, natomiast D’66 z 12 do 19. Największy wzrost poparcia zanotowała jednak Zielona Lewica (GL), która będzie miała 14 zamiast dotychczasowych 4 posłów, co zdaniem jej liderów jest przede wszystkim efektem większego zainteresowania wyborami parlamentarnymi ze strony młodych ludzi. GL będzie miało tym samym taką samą reprezentację jak Partia Socjalistyczna (SP), a w Tweede Kamer znalazło się też miejsce dla 5 parlamentarzystów innego lewicowego stronnictwa czyli Partii na rzecz Zwierząt (PvdD).

Nie zmienił się stan posiadania konserwatywnych holenderskich ugrupowań, które także są krytyczne wobec imigrantów oraz dalszej integracji z Unią Europejską. Unia Chrześcijańska (CU) będzie więc ponownie miała 5 parlamentarzystów, natomiast Polityczna Partia Protestantów (SGP) może liczyć na 3 miejsca w parlamentarnych ławach. Oba ugrupowania tradycyjnie bazowały na poparciu uzyskanym w regionie zwanym „Pasem biblijnym”, który zamieszkują najbardziej ortodoksyjni holenderscy protestanci.

Po raz kolejny w parlamencie znalazło się miejsce dla centrowej partii emerytów 50PLUS, która będzie miała 4 zamiast dotychczasowych 2 posłów. Po raz pierwszy w Tweede Kamer zasiądą natomiast trzej przedstawiciele partii mniejszości tureckiej Denk oraz dwóch posłów narodowo-konserwatywnego Forum dla Demokracji (FvD). Do parlamentu nie dostali się natomiast politycy Partii Holandii (VNL), założonej w 2014 r. przez dwóch posłów PVV.

Na podstawie: dutchnews.nl, volkskrant.nl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.