Katalońscy separatyści wygrali lokalne wybory

Opublikowano: 28.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 145

W niedzielę mieszkańcy Katalonii mogli oddać swoje głosy podczas wyborów lokalnych. Ten dzień był bardzo ważny dla partii niepodległościowych, które chcą odłączyć Katalonię od reszty Hiszpanii. Partie te ogłosiły właśnie zwycięstwo i chcą powoli wdrażać plan uzyskania niezależności dla tego regionu.

Frekwencja była bardzo wysoka – ponad 98%. Oznacza to, że w Katalonii panuje spore zainteresowanie przyszłością regionu. Partia “Razem na Tak” zdobyła 62 mandaty w 135-osobowym parlamencie. Jest to niemal połowa, lecz jej sojusznik, Kandydatura Jedności Ludowej, zdobyła 10 mandatów. W ten sposób secesjoniści zdobyli większość.

Separatyści otrzymali w sumie 47,9% głosów. Gdyby zamiast wyborów odbyło się referendum, Katalonia skończyłaby tak samo jak Szkocja w zeszłym roku. Premier Artur Mas powiedział, że teraz można pójść o krok dalej w kwestii referendum, lecz taki wynik nie jest jeszcze zadowalający.

Tymczasem władze Hiszpanii ostrzegły, że nigdy nie zgodzą się aby Katalonia uzyskała niepodległość i będą blokować tę inicjatywę ze wszystkich sił.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maximov
Użytkownik
Maximov

I co władze Hiszpanii zrobią? Użyją wojska do pacyfikacji?
Mam nadzieję, że wkrótce Katalonia będzie niepodległym państwem.

shfaya
Gość
shfaya

Mieszkam w Hiszpani od 10 lat, a w Kataloni od pół roku. Rząd w Hiszpani, niedość że jest strasznie łapczywy, to przepełniony korupcją, układami, system społeczny nie działa i jest drogi, a w dodatku ten ich Rajoy to straszny idiota. Na prowincji praktycznie każdy chce się oddzielić. Co kolwiek nie zrobi Hiszpania to z tym procesem się będzie męczyć przez 100 lat a i tak w końcu Katalonia będzie państwem i mapa się zmieni.