Zwolennicy rządu Kuby też wychodzą na ulice

Opublikowano: 14.07.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 839

Demonstracje poparcia dla kubańskiego rządu są znacznie bardziej liczebne niż marsze jego przeciwników. Prezydent Miguel Díaz-Canel w oficjalnym wystąpieniu przypomniał, że to amerykańska blokada wyspy jest praprzyczyną braków energii i leków. Z Ameryki Południowej, od partii lewicowych, płyną na Kubę wyrazy solidarności.

„W protestach bierze udział wielu obywateli, którzy chcą wyjaśnienia obecnej sytuacji w kraju, ale demonstracje są również wykorzystywane przez oportunistów, którzy chcą wykorzystać obecny kryzys do podkopania porządku i siania chaosu” – powiedział prezydent Kuby w oficjalnym wystąpieniu. Ostrzegł również przed prowokatorami, którzy nie chcą dobra kubańskiego społeczeństwa, tylko restytucji kapitalizmu na wyspie i to w jego najgorszej postaci. Stwierdził, że kto życzy Kubie dobrze, powinien walczyć o zdjęcie blokady z wyspy. To amerykańskie sankcje prowadzą bowiem do trudności w zaopatrzeniu, generują niezadowolenie społeczne i tworzą podstawy pod konflikt.

Diaz-Canel przyznał, że w warunkach ograniczonego dostępu do leków, w sytuacji, gdy liczba zakażonych koronawirusem wzrosła, rząd uczynił zaopatrzenie oddziałów covidowych priorytetem. Niedogodności dla pozostałej części społeczeństwa były nieuchronne.

Związki zawodowe, organizacje masowe i inne polityczne zrzeszenia wezwały zwolenników socjalizmu do wyjścia na ulice i pokazania, że w kryzysowym czasie stoją po stronie rządu. Wezwanie nie pozostało bez echa. Manifestacje pod hasłem obrony rewolucji, podczas których skandowano imię Fidela Castro, liczebnie przewyższyły zgromadzenia protestacyjne z ostatnich dni.

Z rządem Kuby solidaryzują się również lewicowe rządy i organizacje z Ameryki Południowej. Sacha Llorenti, sekretarz generalny Boliwariańskiego Aliansu na rzecz Ludów Naszej Ameryki (Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América), porozumienia gospodarczego zainicjowanego przez Kubę, Wenezuelę i Boliwię jako odpowiedź na proamerykańską Strefę Wolnego Handlu Obu Ameryk, potępił próby wtrącania się w sprawy wewnętrzne Kuby podejmowane z Waszyngtonu.

Jednoznacznie po stronie socjalistycznego rządu stanęli prezydenci Wenezueli (oświadczenie wydała również wenezuelska partia socjalistyczna, PSUV) i Boliwii. – Wyrażamy pełne poparcie dla ludu kubańskiego w jego walce przeciwko destabilizującym działaniom. Im bardziej rząd Kuby odnosi sukcesy na polu zdrowia i nauki, tym częściej pada ofiarą dezinformacji i zagranicznych ataków – napisał na Twitterze prezydent Boliwii Luis Arce.

Podobnie prezydent Meksyku, socjaldemokrata Andres Manuel Lopez Obrador nie miał wątpliwości: Amerykanie powinni zdjąć z Kuby blokadę, jeśli twierdzą, że chcą dobra mieszkańców wyspy. Natomiast Międzynarodówka Postępowa (Progressive International) przypomniała, że w ubiegłym miesiącu za zdjęciem blokady opowiedziały się 184 państwa świata. Tym samym większość ludzkości zgadza się, że to blokada ekonomiczna wyniszcza Kubę, generuje ubóstwo i niezadowolenie.

„Gdyby socjalizm był naprawdę klęską, nie byłoby powodu blokować Kuby. System socjalistyczny sam zniszczyłby kraj. USA blokuje Kubę dokładnie dlatego, że socjalizm DZIAŁA” – napisał na „Twitterze” amerykański dziennikarz lewicowy Kei Pritsker. Wyrazy solidarności do Hawany płyną od partii lewicowych z całego świata.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robi1906
Użytkownik

Jeśli rowalą sobie Kubę to będą żyć na Haiti, jeśli Białorusini rozwalą sobie kraj to będą żyć na Ukrainie. Na tej planecie, Szwajcaria może być tylko jedna.