Zwiększono poziom zagrożenia radiacyjnego

Opublikowano: 21.08.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Nawet 300 ton silnie radioaktywnej wody wydostało się ze specjalnego zbiornika w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I. Rangę zdarzenia japońskie władze oceniły na trzeci stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES – poinformował we wtorek operator elektrowni atomowej, firma Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

TEPCO podało w komunikacie prasowym, że podwyższone promieniowanie zostało wykryte w pobliżu reaktora nr 1. Operator podejrzewa, że woda wyciekła przez zawór spustowy.

Poziom promieniowania w miejscu wycieku oszacowano na 100 milisiwertów na godzinę. „Sto milisiwertów na godzinę odpowiada limitowi skumulowanej pięcioletniej dawki dla pracowników japońskich elektrowni atomowych. Można powiedzieć, że jest to najpoważniejszy wyciek jeśli chodzi o objętość – powiedział agencji Reuters Masayuki Ono, dyrektor generalny TEPCO.

Rangę zdarzenia japońskie władze oceniły na trzeci stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES (gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, 2 i 3 – poważny incydenty, a stopnie 4-7 obejmują poważne awarie). Przy czym sama awaria elektrowni atomowej Fukushima 1, do której doszło w marcu 2011 roku, osiągnęła ostatni stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu z 1986 roku.

Według specjalistów badających sytuację w uszkodzonej elektrowni Fukushima, poziom wód podziemnych silnie skażonych substancjami promieniotwórczymi wciąż się podnosi. Na razie nie wiadomo co jest przyczyną awarii. Niedawno TEPCO ogłosiło, że zamierza wybudować specjalne urządzenie do przechwytywania skażonej wody.

Na podstawie: Kyodo News
Źródło: Ekologia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

Ta awaria jest wielokrotnie gorsza od Czarnobyla ale oczywiście nie mówi się tego bo to prywatna własność a nie ZSRR.
PS. Jest na równi (oficjalnie) ponieważ obydwie otrzymały najwyższy możliwy stopień zagrożenia, wyższego po prostu nie ma! Czarnobyl przestał emitować skażenie w kilka miesięcy po awarii. Fukushima emituje NIEPRZERWANIE od kilku lat.