Związkowiec uwięziony za „obrazę” ministra

Opublikowano: 08.03.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 703

Znany obrońca praw pracowniczych w Egipcie został skazany na sześć miesięcy więzienia za obrazę ministra podczas konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Kamal Abbas, główny koordynator Centrum na rzecz Związków Zawodowych i Służb Pracowniczych, został 29 lutego skazany za incydent, który miał miejsce w czerwcu ub.r. W spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie uczestniczyła dwudziestoosobowa oficjalna delegacja z Egiptu, której towarzyszyło dziesięciu dziennikarzy. Wszystkie te trzydzieści osób opłaciła Egipska Federacja Związków Zawodowych (EFZZ), która w erze Mubaraka stanowiła ramię państwa, powstrzymując walki pracownicze, a na jej czele stali liderzy mianowani przez reżim. Koszt podróży do Genewy oblicza się na 1,6 miliona funtów egipskich (265 tysięcy dolarów). Opłacono ją ze składek związkowych robotników, którzy pozostają zmuszeni do członkostwa w EFZZ, by nie stracić pracy.

Na czele delegacji stanął Ismail Ibrahim Fahmi, były skarbnik EFZZ. Po upadku Mubaraka w lutym 2011 r. Fahmy został mianowany ministrem pracy przez Najwyższą Radę Wojskową (NRW).

Kamal Abbas przybył na spotkanie w Genewie, gdzie zabrał głos, publicznie przypominając, skąd wziął się Fahmy: „Uczestniczyłeś w przeprowadzaniu umów prywatyzacyjnych, ułatwiałeś i usprawiedliwiałeś bezczelne ataki na prawa pracownicze… Bezkarnie broniłeś reżimu Mubaraka i jego korupcji, represji i tyranii, a w końcu stałeś za zabijaniem rewolucjonistów na Placu Tahrir!”

Centrum na rzecz Związków Zawodowych i Służb Pracowniczych pomagało robotnikom tworzyć nowe związki zawodowe, niezależne od państwa i EFZZ. Przed wybuchem powstania 25 stycznia 2011 r. istniały dwa w pełni niezależne związki zawodowe. Pod koniec roku było ich około trzysta, i zrzeszały co najmniej dwa miliony członków.

Miały miejsce liczne strajki, w tym ogólnokrajowe strajki nauczycieli i pocztowców, gdyż pracownicy dążą do osiągnięcia lepszego standardu życia i prawa do bezpiecznego zatrudnienia. Lecz rząd, którego ministrem jest Fahmy, zaprowadził prawo zakazujące strajków. Nie zostało ono w pełni zaprowadzone, niemniej pozostaje zagrożeniem dla robotników, walczących o zachowanie i wzrost płac i poprawę warunków pracy.

Proces i wyrok dla Kamala Abbasa to kolejne działanie NRW i klasy panującej w Egipcie w celu wycofania się z ustępstw, do których byli zmuszeni po ubiegłorocznym powstaniu rewolucyjnym. Robotnicy egipscy muszą nadal budować swe niezależne związki zawodowe, z wybieralnymi liderami otrzymującymi średnią płacę ich członków. Dopóki trwa kapitalizm i panowanie wielkiego biznesu, zawsze będą mieć miejsce ataki ze strony państwa na organizacje, tworzone przez robotników w celu samoobrony.

Osoby, które chcą okazać solidarność i wyrazić sprzeciw wobec skazania Kamala Abbasa mogą wysyłać protesty na adresy [email protected], [email protected], [email protected].

Autor: David Johnson
Źródło oryginalne: Socialistworld.net
Źródło polskie: Internacjonalista


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.