Związkowcy i autochtoni w obronie prezydenta Boliwii

Opublikowano: 02.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1428

Boliwijskie związki zawodowe oraz organizacje tubylcze łączą siły, by wspólnie bronić prezydenta Luisa Arce i rządu MAS przed destabilizującymi działaniami ze strony USA i miejscowej prawicy.

W poniedziałek, na mocy porozumienia podpisanego przez centrale związkowe CIDOB i CSUTCB, Związek Zawodowy Górników, Związek Zawodowy Naftowców oraz tubylczą grupę Interculturales, powołany został Ludowy Sztab Generalny (Estado Mayor del Pueblo). „Podjęliśmy decyzję o utworzeniu Ludowego Sztabu Generalnego jako wielonarodowej przestrzeni w obronie suwerenności oraz godności naszej demokratycznej i kulturowej rewolucji, w obliczu ataków ze strony systemu kapitalistycznego oraz rasistowskiej i faszystowskiej prawicy” – napisano w pierwszej z rezolucji.

Założyciele Ludowego Sztabu Generalnego, działający pod przewodnictwem byłego prezydenta Evo Moralesa, zobowiązali się bronić Luisa Arce i rządu Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS) przed każdą próbą ingerencji ze strony Stanów Zjednoczonych oraz przed destabilizującymi działaniami podejmowanymi przez ich lokalnych sługusów. Jak napisali we wspólnym oświadczeniu, zamierzają kontynuować „historyczną walkę ludową i bronić ideologii antykolonializmu, antykapitalizmu i antyimperializmu”.

W listopadzie 2019 r. prezydent Boliwii Evo Morales został obalony w wyniku wspieranego przez Waszyngton zamachu stanu. Władzę przejął prawicowy reżim na czele z chrześcijańską fundamentalistką Jeanine Áñez, która z pomocą wojska krwawo stłumiła protesty w obronie Moralesa. Mimo to Luisowi Arce i MAS udało się w październiku następnego roku odnieść miażdżące zwycięstwo w wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.