Związkowcy chcą więcej

Opublikowano: 24.08.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1581

„Solidarność” domaga się, by ustawowa płaca minimalna wynosiła w roku 2022 więcej niż zakłada propozycja rządowa. Związkowcy motywują to m.in. inflacją.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjęło stanowisko w sprawie podwyższenia ustawowej pensji minimalnej w roku 2022. W połowie roku rząd zaproponował, by płaca minimalna wzrosła o 200 zł i wynosiła od 1 stycznia przyszłego roku 3000 zł brutto. Na forum Rady Dialogu Społecznego, która skupia reprezentantów różnych sił społecznych, w tym związkowców oraz przedstawicieli biznesu, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie akceptacji tej propozycji.

Szefostwo największej polskiej centrali związkowej domaga się wyższej podwyżki niż ta proponowana przez rząd. Zdaniem „Solidarności” płaca minimalna powinna w roku 2022 wynosić 3100 zł brutto. Związkowcy motywują to z jednej strony inflacją, z drugiej natomiast prognozowanym przez ekonomistów sporym wzrostem gospodarczym. W swoim stanowisku napisali: „Postulat wzrostu minimalnego wynagrodzenia o nie mniej niż 10,71 proc. ma swoje podłoże zarówno w planowanym, zapowiadanym wzroście PKB, a także w oparciu o szacunki dotyczące inflacji. Należy jednocześnie zauważyć, że Komisja Europejska (KE), jak i Narodowy Bank Polski (NBP), w swoich prognozach wskazują na znacznie wyższe od zakładanego w Założeniach projektu budżetu państwa na rok 2022 tempo wzrostu produktu krajowego brutto – na poziomie 5,2 proc. (KE) i 5,4 proc. (NBP). Zdaniem tych instytucji w 2022 r. wyższa będzie od zakładanej także inflacja. Ceny mają wzrosnąć o 3,1 proc. (KE) i 3,3 proc. (NBP)”. I dodają, że „wysoki poziom inflacji w 2021 r. odbija się negatywnie na realnych wynagrodzeniach, zwłaszcza najuboższych pracowników, ograniczając aktualnie ich wartość nabywczą”.

Płacę minimalną zarabia około 13% ogółu osób zatrudnionych w polskiej gospodarce.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.