Związkowcy chcą informacji o imporcie węgla

Opublikowano: 11.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2016

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień ’80” domaga się od rządzących informacji na temat węgla masowo importowanego do naszego kraju od prawie dwóch lat. Związkowcy chcą dowiedzieć się, które spółki Skarbu Państwa ściągają ten surowiec z zagranicy, a także w jakich celach jest on sprowadzony w tak dużych ilościach.

Według szacunków za 2018 rok, do Polski importowano blisko 20 milionów ton węgla, natomiast dane za ubiegły rok najprawdopodobniej będą bardzo podobne. Najczęściej media zwracają uwagę nie tyle na ilość ściąganego surowca, ale na jego pochodzenie. Największym wzięciem ma bowiem cieszyć się węgiel pochodzący z Rosji, stąd tamtejsze władze promują jego eksport do naszego kraju.

Między innymi z tego powodu więcej szczegółów na ten temat chce poznać WZZ „Sierpień’80”. Związek zawodowy w oficjalnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego pyta przede wszystkim, czy surowiec ten wykorzystywany jest przez spółki należące do Skarbu Państwa. Jeśli tak, rządzący powinni podać informacje dotyczące nazw wykorzystujących go spółek i celu jego przeznaczenia.

Zdaniem przedstawicieli „Sierpnia ’80” sprowadzanie zagranicznego węgla uderza w krajową gospodarkę, a przede wszystkim w rodzimą branżę górniczą i tworzone przez nią miejsca pracy. To zaś powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

„Szczególnie bulwersujące jest sprowadzanie obcego węgla przez spółki kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, zwłaszcza że spółki te posiadają własne kopalnie lub są zaangażowane kapitałowo w spółki węglowe” – można przeczytać między innymi w specjalnym liście wysłanym do szefa rządu.

Na podstawie: Money.pl, Wzz.org.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.