Związki partnerskie zalegalizowane

Opublikowano: 07.01.2011 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 577

IRLANDIA. 1 stycznia 2011 r. w Irlandii weszła w życie nowa ustawa o cywilnych związkach partnerskich osób tej samej płci, obejmująca je tymi samymi prawami i obowiązkami (za wyjątkiem rodzicielskich), co małżeństwa heteroseksualne. Ustawę tę przedstawił konserwatywno-liberalny rząd Briana Cowena (Fianna Fáil) w czerwcu 2008 r., natomiast została przyjęta przez irlandzki parlament i podpisana przez prezydent Irlandii Mary McAleese w lipcu 2010 r. Rejestracja pierwszego takiego związku, zgodnie z irlandzkim prawem, będzie możliwa w kwietniu br. Mimo protestów hierarchii kościelnej, według badań opinii publicznej -ustawa cieszy się poparciem większości społeczeństwa.

Prawa dotychczas przysługujące małżeństwom heteroseksualnym zostały rozszerzone również na cywilne związki partnerskie rejestrowane przez gejów i lesbijki w urzędach stanu cywilnego. Obie kategorie związków mają te same prawa w zakresie spraw majątkowych, dostępu do świadczeń socjalnych, dziedziczenia, alimentów, emerytur i podatków. Odrębności dotyczą wyłącznie praw rodzicielskich. Przewidziano również procedurę rozwodową pomiędzy związkami partnerskimi oraz procedurę rozpoznawania tego typu związków zawartych w innych państwach Unii Europejskiej (za wyjątkiem małżeństw).

Kontakty homoseksualne zostały zdepenalizowane w Irlandii dopiero w 1993 r., w następstwie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strabsurgu, jednak od tego czasu zachodzi stała zmiana prawodawstwa w stosunku do osób LGBT (zakaz dyskryminacji na tle orientacji seksualnej został tam wprowadzony do prawa pracy w 1998 r., natomiast do ogólnej ustawy równościowej w 2000 r.).

Obecnie małżeństwa osób tej samej płci są elementem porządku prawnego w sześciu państwach Europy (Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Norwegii i Islandii), poza tym kilkanaście państw uznaje w różnej formie rejestrowane związki partnerskiej osób tej samej płci (Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Wielka Brytania, Andora, Słowenia, Czechy, Węgry, Austria).

Opracowanie: Damian Chodorek
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Prometeusz 07.01.2011 23:19

    Hate speech, dobre sobie 🙂

    1) Istnieje odpowiednik w języku polskim, bardzo zresztą precyzyjny, tj. ‘mowa nienawiści’ i zacznijmy od tego;
    2) Czy słowo pederasta/pederastia jest obraźliwe? Nie – jest stwierdzeniem faktu (co użytkownik roro wyraźnie zaznacza);
    3) Słowo gej wywodzi się odd angielskiego ‘gay’ i oznacza tyle, co ‘radosny’/’wesoły’ (vide dawn. wesołe miasteczko – gay village),
    jest więc typowym przykładem nowomowy. No bo co ma radość wspólnego z tak zwanym potocznie ‘nagwintowywaniem odbytu’? Osobiście rozumiem, że kogoś może to cieszyć, i nic mnie do tego – ale bynajmniej nie usprawiedliwia to zawłaszczania słowa do opisu zjawiska – wszak nic o nim nie mówi. gej[em] (gay) może być dziecko z watą cukrową bądź merdający pies…
    4) Mowa nienawiści – to tu powinniśmy wyluzować, a nie w stwierdzaniu faktu. ‘Gej’ to inna skrajność ‘pedała’ – obydwu powinno się, moim zdaniem, unikać jako nowomowy.

    Pozdrowienia,
    Prometeusz

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.