Zuizm – nowa religia przyciąga Islandczyków

Opublikowano: 05.12.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1242

W Islandii kilkaset osób przeszło na powstałą niedawno religię, ponieważ założyciele kultu obiecują im zwrócenie pobieranego od podatników podatku kościelnego.

Zgodnie z islandzkim prawem, wierzący mieszkańcy państwa powinni być zarejestrowani w rejestrze państwowym jako członkowie wspólnoty religijnej. Później pobierany jest od nich podatek kościelny (około 700 dolarów rocznie), te pieniądze dzielą między sobą wszystkie wspólnoty religijne — podaje BBC.

Podatek jest pobierany także od ateistów, lecz pieniądze pozostają w skarbie. Do niedawna pobierany z ateistów podatek otrzymywał Uniwersytet Islandzki.

Przez kilka ostatnich tygodni kilkaset osób ogłosiło się „zuistami” i zmieniło swoją rejestrację w rejestrze państwowym. Założyciele zuizmu twierdzą, że przestrzegają zasad religijnych starożytnych Sumerów — informuje BBC.

Chociaż kościół zuicki został oficjalnie uznany przez władze, jego założyciele twierdzą, że głównym celem nowego nurtu religijnego jest całkowite zniesienie podatku kościelnego i subsydiów państwowych dla kościoła.

Kościół zuicki obiecuje swoim wiernym zwrócenie zapłaconego przez nich podatek kościelny i wzywa rząd do zamknięcia państwowego rejestru wyznań religijnych mieszkańców Islandii — pisze BBC.

Jak pisze miejscowa prasa, już ponad tysiąc osób zarejestrowało się jako zuiści. Ludność Islandii wynosi jedynie 320 tys. osób. Zgodnie z tą statystyką teraz w Islandii jest więcej zuistów niż muzułmanów — podaje BBC.

Przedstawiciel kościoła zuickiego Arnor Bjarki Svarfdal Arnarson powiedział w wywiadzie dla BBC, że liczba zuistów już wyniosła 3000 osób. Oznajmił także, że kościół zostanie rozwiązany tuż po osiągnięciu celów — zmianie prawa islandzkiego.

Zuiści umieścili także w internecie szczegółowe instrukcje odnośnie oficjalnego zarejestrowania dowolnej religii w Islandii.

Jak pisze Iceland Monitor, na nowo upieczonych zuistów czeka rozczarowanie, ponieważ zwrócony im podatek kościelny jest obciążony podatkiem dochodowym — donosi BBC.

Kościół Luterański Islandii ma status państwowego. Jednak według najnowszych sondaży opinii publicznej większość Islandczyków chce podziału państwa i kościoła.

W październiku amerykański Instytutu Gallupa opublikował wyniki sondażu, zgodnie z którym 55% mieszkańców Islandii chce podziału kościoła i państwa. Przeciwko opowiada się 24% — podaje BBC.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.