ZTM nie może zaglądać do ewidencji podatników

Opublikowano: 21.07.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 536

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że GIODO miał rację, zabraniając warszawskiemu Zarządowi Transportu Miejskiego sięgania po dane zbierane w Krajowej Ewidencji Podatników na potrzeby wydawania tzw. Karty Warszawiaka. GIODO w decyzji wydanej w październiku ubiegłego roku stwierdził, że warszawskie władze samorządowe, ZTM i Ministerstwo Finansów nie mają podstaw prawnych do wymieniania się informacjami o tym, kto płaci podatki w Warszawie.

Do czasu rozstrzygnięcia sporu decyzja Inspektora była zawieszona, jednak po wyroku sądu zaczęła obowiązywać – ZTM nie może już zaglądać do ewidencji podatkowej. W związku z tym osoby, które chcą uzyskać Kartę Warszawiaka muszą składać dodatkowe dokumenty, potwierdzające płacenie podatków w Warszawie: kopię pierwszej strony aktualnego zeznania podatkowego (PIT) ze stemplem urzędu skarbowego, odpowiednie zaświadczenie skarbówki o złożeniu PIT-u lub tzw. urzędowe potwierdzenie odbioru w przypadku rozliczania się przez Internet. Dostęp do Krajowej Ewidencji Podatników miał służyć również corocznej weryfikacji, kto wciąż uprawniony jest do zakupu tańszej karty miejskiej.

Teraz ZTM ma problem z weryfikacją tych informacji. Ze słów rzecznika ZTM wynika, że Zarząd jeszcze nie wie, co z tym fantem zrobić. Póki co przedłużył ważność już wydanych hologramów.

Większości z tych problemów można by uniknąć dzięki rzetelnej weryfikacji już na wstępie, czy dostęp miejskiego samorządu do bazy danych Ministerstwa Finansów na potrzeby wydawania kart miejskich jest legalny. Dobrze byłby też sprawdzić, czy zniżki na komunikację miejską faktycznie wpłynęły na wysokość płaconych w Warszawie podatków.

Źródło: Panoptykon.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.