Zrozumieć choroby serca psów dla lepszego leczenia

Opublikowano: 15.01.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1801

Najczęściej występującą chorobą serca u psów jest choroba zwyrodnieniowa zastawki mitralnej. Prowadzi ona do niewydolności lewokomorowej serca. Leczenie i rokowania zwierząt mogą poprawić badania Justyna Gacha, doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa UPWr Małgorzata Moczulska, zwyrodnienie zastawki zdarza się u psów zdecydowanie częściej niż u ludzi. Spośród wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego ta stanowi blisko 75 proc. przypadków.

Cytowany w informacji prasowej Justyn Gach tłumaczy, że choroba ta długo nie daje objawów, mimo że u psów stopniowo nasilają się zmiany w morfologii serca.

„Postępujące, często wieloletnie zmiany zwyrodnieniowe zastawki mogą być przyczyną przeciążenia objętościowego lewego przedsionka i lewej komory serca. Wraz z pogłębiającą się jej niedomykalnością rośnie objętość krwi cofającej się przez zastawkę. Powoduje to stopniowy wzrost ciśnienia krwi w jamach serca, a w konsekwencji poszerzenie lewego przedsionka, pierścienia włóknistego zastawki mitralnej oraz lewej komory serca” – wylicza doktorant.

By lepiej poznać przebieg choroby, naukowiec analizuje jedną z części aparatu zastawkowego, czyli struny ścięgniste. Zbada zmiany histologiczne (czyli te zachodzące w tkankach) oraz strukturalne (prowadzące do zwyrodnień) strun ścięgnistych zastawki mitralnej. Sprawdzi ich wytrzymałość na rozciąganie i ustalą korelację między tymi zmianami a zmianami mechanicznymi w poszczególnych stadiach choroby.

Znajomość mechaniki strun ścięgnistych pozwoli przewidzieć u chorego psa komplikacje choroby zwyrodnieniowej takie jak pęknięcie lub zerwanie struny.

„[Pęknięcie lub zerwanie strun ścięgnistych zastawki mitralnej] jest to moment znacznego pogorszenia stanu klinicznego i rokowania naszych pacjentów” – tłumaczy doktorant.

Justyn Gach realizuje swoje badania pod opieką naukową prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UPWr oraz promotorki pomocniczej dr Izabeli Janus z Katedry Patologii. Naukowcy trzymali na nie ponad 536 tys. złotych z Narodowego Centrum Badań w ramach konkursu PRELUDIUM BIS.

Autorstwo: PAP
Zdjęcie: Claudia Wollesen (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.