ZPAV respektuje licencje CC

Zakończyła się sprawa uzgodnień ze ZPAV ws. licencji Radia Wolne Media.

Przypomnijmy, że jedna z kawiarenek grająca muzykę z Programu 2 RWM została odwiedzona przez inspektora ZPAV, który nie uznał licencji RWM i zażądał tantiem. W wyniku zdarzenia doszło do nawiązania kontaktu z dyrektorem ZPAV, p. Plutą, w celu uzyskania wyjaśnień i rozwiązania problemu. Wg ZPAV licencja RWM była źle skonstruowana i nie zawierała w sobie informacji o producentach fonograficznych, których ZPAV reprezentuje.

Ostatecznie ustalono, że licencja RWM zostanie zastąpiona przez oświadczenie o stosowanych przez RWM licencjach Creative Commons, do którego będą dołączone treści licencji Creative Commons (które zawierają wszystkie istotne informacje). Problemem było stworzenie jednolitej licencji RWM, która uwzględniałaby wszystkie 4 rodzaje wersji licencji CC do bezpłatnego użytku komercyjnego. Rozwiązanie to jest optymalne i zadowala obydwie strony.

Tak długo, jak będzie w lokalach grana muzyka z Programu 2 Radia Wolne Media, tak długo ZPAV będzie ją akceptować. Natomiast firmy, które wywieszą informacje o graniu RWM, będą monitorowane przez inspektorów ZPAV, czy przypadkiem nie puszczają muzyki komercyjnej z innych stacji radiowych (jest to oczywiste i ZPAV ma do tego prawo).

Tak więc, firmy grające muzykę z Programu 2 Radia Wolne Media mogą spokojnie puszczać dalej, a na baczności powinny trzymać się osoby, które będą próbowały oszukiwać.

Wcześniej nie było również problemów z inspektorami STOART-u, którzy akceptowali dotychczasowe licencje RWM

„Licencja RWM” została już na stronie Radio.Wolnemedia.net zamieniona na „Oświadczenie RWM”. Różnice między nimi są niewielkie (nazewnictwo i drobne poprawki). Ogólne warunki pozostają bez zmian – trzeba tylko do oświadczenia dodrukować wskazane (i zalinkowane) w nim licencje Creative Commons.

Maurycy Hawranek
Administrator WM