Zobacz Wenus na tle Słońca

Opublikowano: 02.06.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 559

Już 6 czerwca bieżącego roku będziemy świadkami wydarzenia, które nie powtórzy się za naszego życia. Kilka minut po północy polskiego czasu Wenus rozpocznie 7-godzinną podróż na tle tarczy Słońca. Tego typu wydarzenia są niezwykle rzadkie. Kolejny raz będzie można je zaobserwować dopiero w roku 2117.

Oczywiście będziemy mogli obserwować Wenus dopiero po wschodzie słońca, czyli mniej więcej od godziny 4:40. Na obserwacje pozostaną zatem nieco ponad 2 godziny. W sieci uruchomiono witrynę, na której można sprawdzić dokładne czasy przejścia Wenus dla swojej lokalizacji.

Wenus widoczna będzie na wszystkich kontynentach. Na zamieszczonej grafice możemy sprawdzić, czy i my będziemy mogli ją obserwować. Oczywiście patrzenie wprost w Słońce może tylko spowodować uszkodzenie wzroku. Planeta jest zbyt mała by w widoczny sposób wpłynęła na jasność naszej gwiazdy. Dlatego też należy ją obserwować przez jakąś osłonę.

Przejście Wenus na tle Słońca poruszyło cały świat w XVIII wieku. Podjęto wówczas badania, które niektórzy historycy porównują rozmachem do programu Apollo. W XVIII wieku nie znano dokładnych rozmiarów Układu Słonecznego. Znane były względne odległości pomiędzy planetami. Edmund Halley zdał sobie sprawę, że wykorzystując przejścia odległych obiektów na tle innych odległych obiektów można, za pomocą triangulacji i paralaksy, obliczyć bezwzględne odległości. Uczeni postanowili wykorzystać pomysł Halleya i rozesłano ekspedycje, które na całym świecie miały dokonywać pomiarów podczas przejścia Wenus na tle Słońca. W projekcie brał udział m.in. James Cook, którego zadaniem było obserwowanie z Tahiti – miejsca ówcześnie tak egzotycznego i odległego jak dzisiaj Księżyc. Niestety, złe warunki pogodowe i niedoskonałość narzędzi pomiarowych uniemożliwiły zebranie wystarczającej ilości danych i nie udało się wówczas dokonać pomiarów. Dopiero wynalezienie aparatu fotograficznego potwierdziło, że pomysł Halleya rzeczywiście może posłużyć do pomiarów astronomicznych.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. dartan 02.06.2012 10:13

    tusk z komorowskim i innymi żydami Z CAŁYM izraelem powinny już tam odlecieć i wskoczyć w słońce na WIECZNE POTĘPIENIE

  2. longerro666 02.06.2012 12:31

    chyba warto rano wstać, by zobaczyć coś takiego. Kolejnej szansy nie będzie. Mam nadzieję, że widoczność będzie dobra:)

  3. Yogipower 02.06.2012 13:45

    @longerro666 Znając szczęście to będzie zachmurzone.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.