Znowu będą zabijać żubry

Opublikowano: 07.01.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1846

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski na wniosek Nadleśnictw Borki (Puszcza Borecka) i Krynki (Puszcza Knyszyńska) wydał zezwolenie na odstrzał do 20 osobników na terenie każdego z nadleśnictw do końca marca. Greenpeace wątpi, czy noworoczny odstrzał jest rzeczywiście konieczny dla zapewnienia właściwej „liczebności i jakości populacji” żubrów. Ale tak właśnie tłumaczą się Lasy Państwowe.

ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi oraz Greenpeace krytykują program ochrony żubrów rozpisany dla Puszczy Boreckiej, gdzie limit liczebności stada może wynieść 90 osobników, nie więcej. Twierdzą, że odstrzał powinien być ostatecznością i podejrzewają, że za wszystkim stoją względy komercyjne, a nie dobrostan gatunku.

„Odstrzał powinien być ostatecznością, dopuszczalną jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych ponad wszelką wątpliwość przypadkach. Tym większy niepokój budzi fakt, że co roku te same Nadleśnictwa na podstawie ogólnikowo uzasadnionych wniosków otrzymują zgodę na odstrzał tych cudem przywróconych naturze zwierząt (w 2017 roku GDOŚ zezwolił na zabicie 20 żubrów w Puszczy Boreckiej, w 2016 roku – 10)” – twierdzą na Facebooku przedstawiciele Fundacji. I zapowiadają kroki w celu zmiany obowiązującego prawa, które każe specjalnej komisji co roku określać, czy żubrze stada nie rozrosły się ponad miarę.

– W 2019 r. obchodzona będzie uroczyście 90. rocznica restytucji żubra w Polsce. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w specyficzny sposób uczcił tę okazję – wydając zgody na zabicie 40 żubrów. Choć „w pierwszej kolejności” mają być zabijane osobniki chore, to zgoda obejmuje również zdrowe żubry. Tak jak w latach poprzednich argumentowana jest rzekomą „nadwyżką liczbową” tych zwierząt. Zdaniem Greenpeace to niezgodne z prawem, gdyż zgoda na odstępstwo od zakazu zabijania żubrów może być wydana jedynie w ostateczności, w przypadku braku rozwiązania alternatywnego.„Nadwyżka liczbowa” nie jest sytuacją, dla której jedynym możliwym rozwiązaniem jest śmierć. W nadleśnictwach Borki i Krynki, znanych z karygodnych procederów polowań komercyjnych na żubry, teraz mają być zabijane średnio co najmniej 3 zwierzęta tygodniowo! – twierdzi natomiast Małgorzata Górska z Greenpeace w rozmowie z „GW”. – Zabijanie zwierząt gatunku objętego ścisłą ochroną bez przekonującego uzasadnienia to skandal, z którym – jak widać – polski system ochrony przyrody wciąż sobie nie radzi i kolejny dowód na to, że zasady zarządzania polskimi żubrami muszą być pilnie zmienione.

Przyrodnicy uważają, że tłumaczenie Lasów Państwowych są tylko wymówką. W ubiegłym roku odstrzały komercyjne oburzyły opinię publiczną. Rzecznik białostockiej dyrekcji LP Jarosław Krawczyk tłumaczył: – Każdy duży kompleks leśny ma dopuszczalną pojemność żubrów. Związane jest to z ich bezpiecznym bytowaniem. W Puszczy Knyszyńskiej to jest 120 osobników, w Puszczy Boreckiej – sto. Każde zwiększenie stad ponad te liczby powoduje, że nie mogą znaleźć pokarmu. To też jest czynnik decydujący, ile żubrów powinno być wyeliminowanych.

Żubr jest objęty ścisłą ochroną. Dzień polowania za zgodą GDOŚ kosztuje 560 zł. Za trofeum Lasy Państwowe inkasują od 12 do ponad 36 tys. zł.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: mbc-2016 (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. donkey 07.01.2019 11:40

    Byłem w minionym roku w Bieszczadach, gdzie jest zagroda w której przebywają młode żubry do czasu usamodzielnienia się i jeśli rokują są wypuszczane na wolność.

    Skandalem jest zabijanie żubrów w miejscu gdzie jest ich dużo, podczas gdy winnej części Polski dba się o to by populacja wzrastała.

    Odwołać natychmiast cymbała, który wydał zgodę!

  2. Mero 07.01.2019 11:41

    Ciekawe, ze po obejzeniu jak w ZOO mozna sie uwazac za eksperta. Wieloletni Gospodarzem tej hodowli sa Lasy Panstwowe. Gdyby nie wieloletni wysilek w restytucji tego gatunku, nie bylo by problemu. Ciekawe od kogo ci terrorysci chca wyrwac haracz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.