Znów niespokojnie w Irlandii Północnej

Opublikowano: 11.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1352

Ósmą noc trwają zamieszki w Irlandii Północnej. Zostały one wywołane przez brytyjskich lojalistów, rozgoryczonych decyzją północnoirlandzkich władz rezygnujących ze ścigania irlandzkich nacjonalistów za udział w pogrzebie jednej z prominentnych postaci Irlandzkiej Armii Republikańskiej.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku po nieudanej operacji w Anglii zmarł Bobby Storey, w przeszłości jeden z najważniejszych bojowników Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Jego pogrzeb zgromadził blisko półtora tysiąca osób, a wzięli w nim udział również liderzy partii Sinn Fein oraz północnoirlandzka premier Michelle O’Neill. Uroczystość była tak liczna mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

W ubiegłym tygodniu organy ścigania zdecydowały o umorzeniu postępowania. Uczestnicy pogrzebu nie usłyszą tym samym zarzutów za rzekome łamanie obostrzeń. Społeczność brytyjskich lojalistów uznała tę decyzję za akt hipokryzji. Zwolennicy pozostawienia Irlandii Północnej częścią Wielkiej Brytanii przypominają bowiem, że z powodu koronawirusa odwołali swoje tradycyjne parady w dniu 12 lipca, a także nie uczestniczyli w pogrzebach swoich bliskich.

Umorzenie postępowania wywołało więc zamieszki trwające już od ośmiu dni. Mają one miejsce w pięciu północnoirlandzkich miastach: Belfaście, Londonderry, Newtownabbey, Ballymena i w Carrickfergus. W rozruchach zdaniem lokalnej policji mają brać udział przede wszystkim młodzi ludzie, a wśród nich nawet dwunastolatkowie. Parę dni temu w Belfaście doszło zaś do bezpośredniego starcia brytyjskich lojalistów z irlandzkimi nacjonalistami.

Niektóre media, na czele z publiczną brytyjską telewizją BBC, sugerują natomiast, że starcia mogą być związane z ostatnimi działaniami policji. Miała ona osiągnąć spore sukcesy w walce z przestępczością narkotykową, z którą związani są właśnie lojaliści. Ponadto dziennikarze zwracają uwagę na dorosłe osoby, zagrzewające młodzież do walki. Sugerowałoby to, że za niepokojami stoją grupy paramilitarne, choć część wezwała do zakończenia zamieszek.

Na podstawie: BBC.com, BelfastTelegraph.co.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cami 11.04.2021 12:34

    Czyzbysmy byli bardziej cywilizowanym krajem, ze KOD-y, Aborcyjniaki, LGBT-y i inne indywidua nic nie palą rękoma dzieci itp., czy raczej swiadczy to jak bezplciowe i sterowane pilocikiem sa to ruchy? jak mialkie i nic nie znaczace szczekaczki za czyjes pieniadze? wysylane na ulic przez fb hahah

  2. LichoNiespi 11.04.2021 13:28

    No co mozna, Mozna. A jakby tak zrobic cos wielkiego azeby psom odechcialo sie kielbasy i to zrobic we wszystkich zagrodach gospodarskich w ramach nie chcemy miec szczypawek i szmat na mordach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.