Zniknęły nazistowskie bazgroły w Oświęcimiu

Opublikowano: 16.06.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 761

Swastyka i symbole SS nie szpecą już muru cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Zamalowani je sprawcy dewastacji, w ramach programu resocjalizacyjnego.

Na początku stycznia tego roku trzech 20-latków z Oświęcimia umieściło na murze zabytkowego cmentarza żydowskiego symbole Trzeciej Rzeszy oraz własne pseudonimy. Przy okazji zdewastowali również pomnik upamiętniający przedwojenną Wielką Synagogę przy ul. Berka Joselewicza.

Policja bardzo szybko ustaliła tożsamość sprawców. Adwokaci młodych antysemitów, chcąc uzyskać niższy wymiar kary dla swoich klientów, postarali się o ich włączenie do programu edukacyjnego Centrum Żydowskiego. Pod okiem muzealnego pedagoga mężczyźni zwiedzili jedyną zachowaną w mieście synagogę. Wspólnie z wolontariuszami Centrum Żydowskiego oraz Międzynarodowego Domu Spotkań. Kilka dni temu odmalowali zdewastowany mur cmentarza, a dodatkowo pomogli także uporządkować Park Pamięci Wielkiej Synagogi.

„Umieszczanie symboli nazizmu na miejscach pamięci ofiar niemieckiego ludobójstwa, a w dodatku w mieście będącym światowym symbolem masowego mordu zorganizowanego przez III Rzeszę jest aktem zasługującym na najmocniejsze potępienie” – podkreśla Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego. „Mimo tego postanowiliśmy podjąć współpracę z panami, wierząc, że ten gest pozwoli im zrozumieć co zrobili” – dodał.

Cmentarz żydowski przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu jest jednym z nielicznych śladów po społeczności żydowskiej, która współtworzyła miasto od XVI w. aż do tragedii Holokaustu. Podczas wojny został całkowicie zniszczony przez Niemców. Po wojnie został częściowo odbudowany przez nieliczną grupę ocalonych z Zagłady żydowskich mieszkańców. Obecnie jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

Sprawcy jeszcze nie usłyszeli wyroku. Zgodnie z polskim prawem: kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 256 par. 1 KK).

Autorstwo: Piotr Nowak
Zdjęcie: Centrum Żydowskie
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

Strajk.eu tfu