Znikające plecaki minister Kempy

Opublikowano: 23.12.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1102

Beata Kempa oskarża media o to, że pomawiają ją w związku z koordynowaniem akcji „Plecaki dla Aleppo” Fundacji Ojca Werenfrida, tymczasem sprawą zainteresowała się prokuratura. Istnieje podejrzenie, że dary dla syryjskich dzieci mogły zostać rozkradzione w Polsce.

Akcję wyprawek szkolnych dla dzieci w Syrii prowadzi również Fundacja Świętego Mikołaja, która radzi sobie znacznie lepiej od Fundacji Ojca Werenfrida. Jak widać na filmie niżej – da się.

Inicjatorem akcji pomocy syryjskim dzieciom przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego był ks. Adam Mikulski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie – czyli w rodzinnym mieście Beaty Kempy. Ta była wówczas ministrem do spraw pomocy humanitarnej. Objęła honorowym patronatem zbiórkę, której ideą miało być skompletowanie plecaków z całym wyposażeniem i wysłanie ich do ogarniętej wojną Syrii. Jednak według lokalnych mediów wcale tam nie trafiły.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie do prokuratury. Twierdzi, że część darów została rozkradziona. „Plecaki szkolne które miały trafić do dzieci w Syrii, trafiły najpierw na strych, a gdy to wyszło na jaw został przez Kempę zawiezione do jednej z parafii rzymskokatolickich” – napisali działacze na „Facebooku”.

W sierpniu sprawę opisała „Gazeta Sycowska”. Beata Kempa, już wtedy będąca europarlamentarzystką, stwierdziła, że to pomówienia i zagroziła odpowiedzialnością karną.

Natomiast rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu 17 grudnia przesłała portalowi Gazeta.pl taką informację: „Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi postępowanie w związku z pisemnym zawiadomieniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie dot. możliwości popełnienia przestępstwa podczas akcji humanitarnej „Plecak dla Aleppo”.”

Co dokładnie opisała lokalna gazeta? Zebrane przez mieszkańców Dolnego Śląska dary – w sumie kilkadziesiąt wyposażonych plecaków, miało zostać przekazane do resortu kierowanego przez Beatę Kempę już w czerwcu, tak się jednak nie stało. W międzyczasie ksiądz koordynujący akcję został przeniesiony do innej parafii. „Gazeta Sycowska” napisała, że te dary składowane w jednym z pomieszczeń nad salą gimnastyczną SP nr 3 w Sycowie wówczas „niemal zgniły”, a wolontariuszki musiały przypomnieć minister o tym, że nadal czekają na przekazanie potrzebującym.

Beata Kempa widzi to inaczej: twierdzi, że plecaki zostały przekazane do warszawskiej siedziby Fundacji Ojca Werenfrida i sukcesywnie trafiają na Bliski Wschód. Przypomniała też, że nie była organizatorem tej zbiórki, choć miała nad nią patronat.

Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, pod koniec sierpnia twierdził, że 80 plecaków nie trafiło jeszcze do Aleppo, czeka bowiem na dogodny transport przez Bejrut. „Postępowanie jest w toku, na bieżąco wykonywane są czynności procesowe w związku z zawiadomieniem. Z uwagi na wstępny charakter postępowania, z uwagi na jego dobro, nie można na chwilę obecną udzielić szczegółowych informacji na temat wykonywanych i planowanych do wykonania czynności procesowych w sprawie” – stwierdziła kilka dni temu rzeczniczka wrocławskiej prokuratury.

W nowym rządzie nie będzie już potrzeby powoływania ministra ds. pomocy humanitarnej. Potwierdziła te informacje zarówno Janina Ochojska, jak i Dariusz Joński, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Anonimowi rozmówcy portalu gazeta.pl twierdzą, że stanowisko to zostało utworzone specjalnie dla Beaty Kempy, by Solidarna Polska miała w poprzednim sejmowym rozdaniu dwa resorty. Teraz zmniejszy się również państwowy budżet przeznaczony na cele humanitarne.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
trewor23
Użytkownik
trewor23

Niech pomagają bogate kraje i te które zrobiły ten bigos. Polacy stosujcie zasadę najpierw pomoc swoim, dopiero potem innym.