Znany pisarz przed sądem za nazwanie prezydenta „debilem”

Opublikowano: 23.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1679

Znany pisarz Jakub Żulczyk stanie przed sądem za nazwanie we wpisie na Facebooku prezydenta Andrzeja Dudy debilem. Prokuratura skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do sądu, zarzuca pisarzowi publiczne znieważenie prezydenta. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia wobec pisarza poinformował portal wPolityce.pl.

Jak ustalił portal, w połowie marca Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi Żulczykowi, któremu zarzuca publiczne znieważenie prezydenta. Chodzi o wpis pisarza na Facebooku, w którym napisał: „Andrzej Duda jest debilem”. Wpis dotyczył wyniku amerykańskich wyborów prezydentów i gratulacji udanej kampanii, jakie Duda złożył Joe Bidenowi.

„Andrzej Duda, prezydent Polski, napisał na Twitterze, że czeka na nominację Joe Bidena, prezydenta-elekta USA, przez Kolegium Elektorskie. Jestem absolwentem american studies na Uniwersytecie Jagiellońskim w stopniu magistra. Co prawda polityka USA i sprawy tego kraju dzisiaj są jedynie moim hobby, ale nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego jak «nominacja przez Kolegium Elektorskie»”.

Biden wygrał wybory. Zdobył 290 pewnych głosów elektorskich, ostatecznie, po ponownym przeliczeniu głosów w Georgii, zdobędzie ich zapewne 306, by wygrać, potrzebował 270. Prezydenta-elekta w USA „obwieszczają” agencje prasowe, nie ma żadnego federalnego, centralnego ciała ani urzędu, w którego gestii leży owo obwieszczenie. Wszystko co następuje od dzisiaj – doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie – to czysta formalność. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem” – napisał wówczas Jakub Żulczyk na Facebooku.

Jak poinformowała Aleksandra Skrzyniarz, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, śledztwo w tej sprawie zostało zainicjowane po zawiadomieniu od osoby prywatnej. „Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, jak również złożył wyjaśnienia. Podejrzany wskazał, że wypowiedź ta stanowiła krytyczną ocenę działań Prezydenta. W ocenie prokuratury użyte przez podejrzanego określenie jest obraźliwe. Niedopuszczalne jest uznanie użytego słowa za merytoryczną krytykę, akceptowalną w ramach konstytucyjnej wolności wypowiedzi. Przestępstwo z art. 135 par. 2 k.k. zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności” – oświadczyła Aleksandra Skrzyniarz.

Sam pisarz, komentując sprawę na „Facebooku”, oświadczył, że o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu dowiedział się z mediów.

Sprawę oskarżenia o zniesławienie prezydenta przez znanego pisarza podchwyciły już zagraniczne media. BBC, pisząc na ten temat, przypomniało, że w raporcie Organizacji Bezpieczeństwa i współpracy w Europie (OBWE) z 2017 r., dotyczącym przepisów o zniewagach i zniesławieniach wśród 57 krajów, Polska miała ich najwięcej.

W sieciach społecznościach rozgorzała żywa dyskusja na temat zarzutów wobec pisarza, wielu internautów staje w obronie Jakuba Żulczyka, argumentując, że takie słowa to krytyka. Solidaryzujący się z pisarzem internauci rozpowszechnili na „Twitterze” hashtag #Dudajestdebilem, który bardzo szybko znalazł się w czołówce najpopularniejszych hashtagów portalu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 12, średnia ocena: 4,92 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Irfy
Użytkownik
Irfy

Hmm… A może by tak najpierw powołać odpowiednich rzeczoznawców? Albo najlepiej skierować prezydenta Dudę na kilkutygodniową obserwację do jakiegoś zamkniętego ośrodka? Wtedy można by na początek określić, czy prezydent d e b i l e m faktycznie jest, czy też nim nie jest. Potem zaś zająć się kwestią, czy nazwanie go d e b i l e m, jeśli istotnie się nim okaże – obraża “głowę państwa”. Lub na odwrót, czy nazwanie go d e b i l e m jest obraźliwe w sytuacji, kiedy biegli uznają, że jednak d e b i l e m nie jest. Oraz – kto w takim wypadku był obrażany?. Prezydent, czy też może jakiś nieokreślony d e b i l?

Stanlley
Użytkownik

Dobre! Ja dodatkowo bym w sytuacji gdy by się okazało że A.D. jest tym no…. , to pisarza bym skazał za ujawnienie tajemnicy państwowej.

Punkt Zero
Użytkownik

Uahahahaha Stanlley najlepszy komentarz jaki od dawna czytałem.
“ujawnienie tajemnicy państwowej” posikałem się.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Ten żarcik ma długą brodę. Pierwszy raz słyszałem go w związku z którymś pierwszym sekretarzem.

Nie jestem zwolennikiem karania w takich sytuacjach, ale przydałoby się skończyć z tym chamstwem w przestrzeni publicznej.

Dgruzin
Użytkownik
Dgruzin

@ Irfy
Taki test przydałby się każdemu urzędnikowi publicznemu
Na poważnie

polach
Użytkownik
polach

@Stanlley

:))) i tajemnica poliszynela prysła, a robienie z tego sprawy to nie przypadkiem de..s..wo? na nasz koszt.

https://synonim.net/inaczej-debil za muła też sprawa?>:)

Radek
Użytkownik
Radek

W sumie teraz inwalidy nie można nazwać inwalidą, to dlaczego można by debila nazwać debilem. Trzeba było korzystać z dobrodziejstw nowomowy i by mu się upiekło. Inteligentny inaczej i nie było by problemu. Można też utworzyć nowe podobne słowa.

Z drugiej zaś strony potrzebę obrażania drugiej osoby uważam za chamstwo (czy to słowo dozwolone?).

Stanlley
Użytkownik

Polska sławna na cały świat, piszą nawet w indyjskich i arabskich gazetach! Pisarz Jakub Żulczyk zdradził tajemnicę państwową : https://youtu.be/SOzuKh7l3rg?t=53