Znana fizyczka twierdzi, że nauka skończyła się 50 lat temu
Sabine Hossenfelder, 47-letnia fizyczka teoretyczna, stała się bohaterką gorącej debaty w świecie nauki. Jej ostra, krytyczna ocena stanu współczesnej akademii wstrząsnęła środowiskiem naukowym na Zachodzie.
W swoim głośnym filmie wideo Hossenfelder bezlitośnie obnaża kłamstwa, manipulacje i chciwość, które jej zdaniem opanowały świat nauki. Jej zaskakujące stwierdzenia, że „nauka skończyła się około 50 lat temu” i że „akademicka nauka to nic więcej jak maszyna do produkcji bezużytecznej makulatury”, wywołały burzliwą reakcję wśród naukowców.
Hossenfelder, pracująca na uniwersytetach i w instytutach na całym świecie, twierdzi, że współczesna nauka cierpi z powodu braku prawdziwych innowacji. Jej zdaniem, naukowcy są dziś bardziej zainteresowani zdobywaniem grantów niż prawdziwym poszukiwaniem wiedzy.
Fizyczka ujawnia, że dyrektorzy instytutów czerpią zyski z wydawania podręczników, które w rzeczywistości pisane są przez studentów. Ponadto nawet do 50% środków z grantów trafia do kieszeni menedżerów, a nie na badania. „Młody naukowiec zdobywa grant, ale od 15 do 50 procent środków to 'wydatki administracyjne’, czyli de facto pieniądze dla menedżera” – mówi Hossenfelder.
Sabine Hossenfelder podkreśla, że w pogoni za grantami, naukowcy są zmuszeni do „koloryzowania” swoich badań, by spełnić oczekiwania sponsorów. „A co jeśli tam nie ma żadnego odkrycia? Koloryzowanie nie jest straszne. I tak nikt nie będzie tego sprawdzał” – twierdzi.
Fizyczka uważa, że współczesna nauka akademicka zatraciła swój pierwotny cel, jakim było poszukiwanie prawdy i zdobywanie wiedzy. Zamiast tego, jak mówi, naukowcy są „niewolnikami wyciągającymi granty dla mistrza”.
Kontrowersyjny film Hossenfelder, który już obejrzało ponad dwa miliony widzów, wywołał szeroką dyskusję w środowisku naukowym. Choć wielu badaczy próbowało ją zdyskredytować, znaleźli się też tacy, którzy poparli jej stanowisko.
Być może kontrowersyjny film Sabine Hossenfelder stanie się impulsem do głębokiej refleksji nad kondycją współczesnej nauki i jej prawdziwymi priorytetami.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl