Znamy kolejną planetę karłowatą Układu Słonecznego

Opublikowano: 14.07.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 670

Astronomowie odkryli kolejną planetę karłowatą na obrzeżach Układu Słonecznego. Obiekt 2015 RR245 ma średnicę około 700 kilometrów i obiega Słońce w czasie około 700 lat. Planetę odkryto w ramach programu Outer Solar System Origins Survey (OSSOS) za pomocą kanadyjsko-francusko-amerykańskiego teleskopu na Mauna Kea na Hawajach.

“Lodowe światy poza Neptunem zdradzają nam, w jaki sposób formowały się olbrzymie planety i jak odsunęły się od Słońca. Dzięki nim możemy poznać historię Układu Słonecznego. Niemal jednak wszystkie te lodwe światy są bardzo małe i ledwo widoczne. Dlatego tak ekscytujące jest znalezienie takiego, który jest na tyle duży i jasny, że możemy go szczegółowo badać” – mówi doktor Michele Bannister z kanadyjskiego University of Victoria.

Większość planet karłowatych Układu Słonecznego została zniszona lub wyrzucona z niego przez olbrzymie planety, które przesuwały się na swoje obecne orbity. RR245 to jedna z niewielu, które przetrwały. Obecnie RR245 wędruje w kierunku peryhelium, które wynosi w jego przypadku 34 jednostki astronomiczne. Dotrze doń około roku 2096. Na razie astronomowie niewiele wiedzą o tej planecie, gdyż obserwują ją od niedawna. W ciągu najbliższych lat dokładniej poznają orbitę RR245 i obiekt zyska nazwę.

RR245 to największe odkrycie i jedyna planeta karłowata zauważona w ramach OSSOS. Dotychczas naukowcy pracujący przy tym projekcie odnotowali obecność ponad 500 obiektów poza orbitą Neptuna.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: Alex Parker (OSSOS)
Na podstawie: Cfht.hawaii.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Pola 18.07.2016 22:00

    Jak się napatrzą i znudzą jej oglądaniem, to wówczas stwierdzą, że to planetoida. Tak jak to było z Plutonem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.