Znamy 7 kolejnych planet pozasłonecznych

Opublikowano: 26.04.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 549

Grupa europejskich naukowców korzystających z SuperWASP-South Observatory w RPA odkryła siedem olbrzymich planet pozasłonecznych. Najmniejsza z nich ma masę około 38-krotnie większą od masy Ziemi, a jej średnica jest 9 razy większa niż średnica naszej planety.

W ramach programu SuperWASP połączono dwa automatyczne obserwatoria. Jedno to Obserwatorium Roque de los Muchachos na Wyspach Kanaryjskich, a drugie to South African Astronomical Observatory w pobliżu Sutherland w RPA. Oba obserwatoria wyposażono w osiem szerokokątnych obiektywów pozwalających na jednoczesne monitorowanie milionów gwiazd i poszukiwanie dowodów na przejście planety na ich tle.

Zespół pracujący pod kierunkiem Coela Helliera z brytyjskiego Keele University odkrył właśnie szereg planet pozasłonecznych. “Znajdowanie takich planet to trudne wyzwanie, czego dowodem może być fakt, że większość tego typu przedsięwzięć nie może pochwalić się takimi osiągnięciami, jakie na koncie ma WASP. Jedynym projektem, który odkrył więcej planet pozasłonecznych jest Kepler. Kosztuje on jednak 100-krotnie więcej niż WASP. Na półkuli południowej WASP-South odkrył ponad 90% planet krążących wokół jasnych gwiazd” – stwierdził Hellier.

Nowo znalezione planety to obiekty od “superNeptunów” po “gorące Jowisze”. Najbardziej masywna z nich, WASP-141b, to “gorący Jowisz” o masie 2,7 razy większej od masy Jowisza. Jej średnica to 1,2 średnicy Jowisza. WASP-141b obiega swoją gwiazdę w ciągu 3,3 dnia. Z kolei WASP-139b to najmniej masywna ze wszystkich planet znalezionych dotychczas przez WASP. Jej masę obliczono na 0,12 masy Jowisza, a średnicę na 0,8 średnicy największej planety Układu Słonecznego. WASP-139b to “superNeptun”, jest to gazowa planeta o niskiej masie, bardziej masywna od Neptuna, ale mniej masywna od Saturna. Jednak, zdaniem Helliera, najbardziej interesującą z nowo odkrytych planet jet WASP-140b. Ma ona masę 2,4 masy Jowisza, średnicę 1,4 średnicy Jowisza, jej orbita jest niewspółśrodkowa, a czas obiegu wokół gwiazdy wynosi zaledwie 2,2 dnia. “Większość “gorących Jowiszów” ma orbity kołowe. O takim ich kształcie decydują siły pływowe z gwiazdy. WASP-140b charakteryzuje niewielka, ale wyraźna niewspółśrodkowość wynosząca 0,047″ – mówi Hellier. Znane są niewspółśrodkowe “gorące Jowisze” jednak żaden z nich nie jest tak młody jak WASP-140b. Planeta ta krąży wokół swojej gwiazdy od zaledwie 5 milionów lat. Wiek samej gwiazdy wynosi 8 milioaród lat. Planeta ta musiała znaleźć się niedawno na orbicie gwiazdy. Na tyle niedawno, że nie zyskała jeszcze orbity kołowej – mówi Hellier.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Piechota 26.04.2016 13:10

    Może być tak, że układ planetarny podobny do naszego z planetami stałymi, skalistymi występuje jeden na tysiąc, a ogromna większość planet we wszechświecie to gazowe olbrzymy. Więc znowu nasuwa mi się przypuszczenie, że być może nasza Ziemia z rozwiniętym życiem jest ewenementem we wszechświecie…

  2. Vetinari 27.04.2016 02:11

    Nie zgadzam się, niewielka ilość odkrytych planet skalistych poza naszym układem wynika po prostu z… Niedoskonałości systemów pomiarowych.
    Jak sam artykuł zaznacza – wyszukiwali wśród jasnych, tj. odległych gwiazd. Gazowe giganty są o WIELE łatwiejsze do wykrycia – nie tylko są większe, ale lepiej odbijają światło i przede wszystkim są widoczne w spektrum radiograficznym bo wydzielają promieniowanie. Kilka największych i niedalekich gigantów, takich jak np. Dagon zostało nawet bezpośrednio zfotografowanych przez teleskopy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.