Znamienny rok 1914 i 1975 a kryzysy światowe

Pewną cykliczność dziejów świata pokazuje, że wojny światowe  wybuchały w określonych warunkach politycznych i gospodarczych. W historii światowej było dużo wojen lokalnych – wojna wietnamska Amerykanów, afgańska Rosjan, iracka, jugosłowiańska, kryzys kubański i wiele innych. Jednak żadna z nich  nie stała się przyczynkiem do wybuchu III wojny światowej. Niektórzy interpretatorzy Biblii analizując werset z Apokalipsy 6:4 doszli do wniosku, że „wielki miecz” to broń jądrowa która na masową skalę będzie użyta w czasie III wojny światowej. Ja osobiście uważam, że do opisu broni atomowej bardziej pasują wersety z Apokalipsy 13:11-15. Jeśli przyjąć taką interpretację  to po raz pierwszy na masową skalę użyto broni ze zubożonym uranem podczas wojny Izraela z Egiptem w roku 1973 (wojna Yom Kippur[2]). Osiemnaście lat później ponownie na masową skalę zastosowano broń ze zubożonym uranem w inwazji na Irak.

W myśl powyższej interpretacji wybuch III wojny światowej zapoczątkowano w roku 1975 n.e. w którym to zakończył się pierwszy kryzys naftowy[1]. Co takiego wydarzyło się w latach  1973-1975? W roku 1971 średnioroczna cena złota wynosiła  40,81 USD/oz. Prezydent Nixon zawiesił oficjalnie wymianę dolara na złoto po 35 USD za uncję. W dniach 17-18 grudnia ministrowie finansów państw G10 uzgodnili nowe parytety dla swych walut (Smithsonian Agreement). W roku 1972 – średnioroczna cena złota wynosi już 58,22 USD/oz. W maju 1972 r.n.e Związek Radziecki i Republika Południowej Afryki czasowo wstrzymują sprzedaż złota, kierując część produkcji do swoich oficjalnych rezerw.

Rok 1973 – średnioroczna cena złota wynosi 97,80 USD/oz. Stało się oczywiste, że Stany Zjednoczone mają problemy gospodarcze. W następnym miesiącu komunikują o olbrzymim deficycie handlowym, co intensyfikuje rynek spekulacyjny. W styczniu na rynku złota utrzymuje się duża zmienność – ceny oscylują w zakresie 64–127 USD. Już wiadomo, że Stany Zjednoczone mają problemy gospodarcze. W następnym miesiącu komunikują o olbrzymim deficycie handlowym, co intensyfikuje rynek spekulacyjny. Cena złota osiąga poziom 70 dolarów w pierwszej dekadzie lutego. Kilka dni później, 13 lutego USA ogłaszają plan dewaluacji dolara o 10 proc. Złoto miałoby oficjalnie kosztować 42,22 USD. Na rynku cena złota skacze do 92 USD w dniu 23 lutego. W pierwszej połowie marca większość banków centralnych wstrzymuje handel walutowy według sztywnego parytetu i wprowadza płynne kursy. Brak zaufania do płynnych kursów stymuluje popyt na złoto. Zaczyna rosnąć również inflacja w Stanach Zjednoczonych, która na koniec roku była blisko 9 proc. Jak wiadomo, jest ona czynnikiem pobudzającym ceny złota.

W pierwszych dniach czerwca cena złota osiąga rekordowy poziom 127 USD, co jest również wynikiem liberalizacji rynku złota w Japonii oraz spadku wartości dolara.

W sierpniu Stany Zjednoczone i RFN mówią o możliwości wprowadzenia sprzedaży złota monetarnego na wolnym rynku. To spowodowało korektę cen ze 117 USD do poziomu 94 USD w połowie miesiąca.

We wrześniu Kongres USA znosi zakaz posiadania złota przez obywateli, złoto lekko podrożało – na początku października jego cena wynosiła około 100 USD. W dniu 6 października, podczas żydowskiego Święta Pojednania (Yom Kippur), Egipt i Syria dokonują niespodziewanie ataku wojskowego na Izrael. Kilka dni później Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową, ang. Organization of Arab Petroleum Exporting Countries (OAPEC ) zakomunikowała, że nie będzie sprzedawać ropy naftowej do krajów popierających Izrael, co spowodowało skok cen tego surowca do 12 USD za baryłkę. Cena złota wzrosła niewiele, do 103 USD za uncję, lecz pod koniec miesiąca powróciła do 100 USD.

W listopadzie podwójny rynek złota został formalnie zaniechany przez jego siedmiu uczestników: Wielką Brytanię, RFN, Szwajcarię, Holandię, Belgię, Włochy, Stany Zjednoczone (…)”.

Czynnikiem zapalnym  kryzysu gospodarczego świata w latach  1973-1975 (pierwszy kryzys naftowy ; drugi kryzys naftowy trwał od 1980-1982 r. n.e. i pogrążył  w długach kraje Ameryki  Łacińskiej) było” (…) osłabienie dolara i wojna Jom Kippur, którą zapoczątkował atak Egiptu i Syrii na Izrael w dniach 6 i 7 października 1973 roku. W drugim tygodniu wojny, 16–17 października, kraje OPEC ogłosiły, że wykorzystają ropę naftową jako broń przeciwko sojusznikom Izraela. Ograniczyły wydobycie, podniosły cenę ropy do 3,7 dolarów za baryłkę i nałożyły embargo na eksport do USA, a potem do innych krajów Zachodu. W wyniku dalszych podwyżek, w styczniu 1974 roku, cena baryłki ropy naftowej osiągnęła 12 dolarów.

Blisko czterokrotny wzrost ceny stanowił wstrząs dla gospodarki światowej. Konsekwencją była recesja połączona z inflacją, czyli slumpflacja. (…)”[1].

Od roku 1973 n.e. kraje niezrzeszone w OPEC nie miały instrumentów które mogły zapobiec efektywnie przezwyciężyć  obydwa światowe kryzysy gospodarcze(…). Obecnie najbardziej uprzemysłowione kraje świata w tym USA(strażnik gospodarki światowej) nie są w stanie samodzielnie uporać się z kryzysem a aktualny światowy kryzys gospodarczy ma doprowadzić do globalnego skoordynowania działań i utworzenia Globalnej Organizacji Zarządzania (GOG[3]; globalnego systemu zarządzania).

Tak więc  mamy  dwie kluczowe daty: 1914 n.e. i 1975 n.e. (początek III wojny światowej o surowce energetyczne). Obie daty nawiązują do wielkich kryzysów gospodarczych spowodowanych odejściem od powiązania waluty ze standardem złota. Jeśli na te wydarzenia spojrzymy w kontekście proroctw biblijnych( np:posąg ze snu Nabuchodonozora) to w roku 1914 rozpoczyna się ciąg wydarzeń prowadzący do Armagedonu Ekonomicznego[4] o którym nieco więcej piszę na swojej stronie www[5].

Jeśli chodzi o daty 1914 i 1975  to Świadkowie Jehowy zwrócili na nie szczególną uwagę uznali je za początek „dręczących boleści” politycznych-ekonomicznych-społecznych-religijnych prowadzących do ostatniej ze wszystkich wojen Armagedonu, który utoruje drogę „nowej ziemi” i „nowych niebios w których oczekujemy zgodnie z (…) obietnicą, i w nich ma mieszkać prawość” (2 Piotra 3:13). Czy się mylili? Nie, nie mylili się, ciąg wydarzeń zapoczątkowanych w roku 1914 i 1975 wskazuje, że świat zmierza ku ostatniej ze wszystkich wojen.

Autor: rodz111
Nadesłano do „Wolnych Mediów”

PRZYPISY

1. Pierwszy kryzys naftowy – www.sgh.waw.pl/kolegia/kes/konferencje/I…na…/download‎

2. Wojna Yom Kippur – http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najnowsza-historia-zlota-str-1-2222623.html

3. GoG(Ezechiela rozdziały 38 i 39) – globalny system zarządzania -http://global-currencies.org/smi/gb/telechar/news/Rapport_Camdessus-integral.pdf

4. Armagedon Ekonomiczny – http://www.pb.pl/2563224,16764,czeka-nas-ekonomiczny-armagedon

5. Armagedon Ekonomiczny – gog.cba.pl; 1914.cba.pl