Znaleziono najstarszą znaną gwiazdę Wszechświata

Opublikowano: 11.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 8

Naukowcy odnaleźli w Gwiazdozbiorze Ołtarza rekordowo małą gwiazdę, która zapaliła się w naszej Galaktyce około 13,5 mld lat temu, mniej niż pół miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Opis i wnioski naukowców zostały przedstawione w „Astrophysical Journal”.

„Jeśli nasze podejrzenia są właściwe, to takie małe gwiazdy mogą składać się z czystej materii, która wypełniła Wszechświat podczas Wielkiego Wybuchu. Na razie nie znaleźliśmy ich w naszej Galaktyce, ale teraz mamy budzący duże nadzieje dowód na to, że istnieją” – powiedział Kevin Schlaufman z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA).

Jak podkreślił, dziś prawie wszyscy astronomowie byli przekonani, że takie pierwotne gwiazdy w zasadzie nie mogą istnieć w Drodze Mlecznej i innych znajdujących się w pobliżu galaktykach we współczesnej epoce historycznej z jednego prostego powodu.

Chodzi o to, że powstawały w bardzo „gorącym” środowisku według standardów współczesnego kosmosu, w którym pierwotny gaz międzygwiezdny nie mógł ostygnąć i skondensować się do tego stopnia, że powstał w nim neutralny wodór — główny materiał budulcowy gwiazd.

Właśnie z tego powodu naukowcy uważali, że te gwiazdy pojawiały się w wyniku bezpośredniej zapaści stosunkowo gęstych wiązek pierwotnego gazu, podczas których chmura „gorącego” wodoru zamieniała się w gwiazdę. W tym przypadku ich minimalna masa była o 10-100 razy większa od masy Słońca, co ograniczało ich życie do dziesiątków milionów lat.

Schlaufman i jego koledzy przypadkowo wyjaśnili, że tak nie jest, badając 30 stosunkowo niewielkich gwiazd zawierających niezwykle małą ilość metali i uważanych za swoiste „potomstwo” tych pierwszych gwiazd we Wszechświecie.

Zdaniem Schlaufmana w Drodze Mlecznej mogą być jeszcze starsze i „bardziej ubogie” gwiazdy, faktycznie pierwsze gwiazdy we Wszechświecie. W najbliższym czasie jego zespół rozpocznie ich poszukiwania, wykorzystując tą samą metodę obserwacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Jak oni to robią? Jak oceniają wiek? Jakimi metodami. DO tej pory archeologowie nie umieją dokładnie wskazać wieku piramid, a astronomowie wiedzą kiedy się gwiazdy rodziły.