Znaleziono najstarszą znaną gwiazdę Wszechświata

Opublikowano: 11.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3602

Naukowcy odnaleźli w Gwiazdozbiorze Ołtarza rekordowo małą gwiazdę, która zapaliła się w naszej Galaktyce około 13,5 mld lat temu, mniej niż pół miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Opis i wnioski naukowców zostały przedstawione w „Astrophysical Journal”.

„Jeśli nasze podejrzenia są właściwe, to takie małe gwiazdy mogą składać się z czystej materii, która wypełniła Wszechświat podczas Wielkiego Wybuchu. Na razie nie znaleźliśmy ich w naszej Galaktyce, ale teraz mamy budzący duże nadzieje dowód na to, że istnieją” – powiedział Kevin Schlaufman z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA).

Jak podkreślił, dziś prawie wszyscy astronomowie byli przekonani, że takie pierwotne gwiazdy w zasadzie nie mogą istnieć w Drodze Mlecznej i innych znajdujących się w pobliżu galaktykach we współczesnej epoce historycznej z jednego prostego powodu.

Chodzi o to, że powstawały w bardzo „gorącym” środowisku według standardów współczesnego kosmosu, w którym pierwotny gaz międzygwiezdny nie mógł ostygnąć i skondensować się do tego stopnia, że powstał w nim neutralny wodór — główny materiał budulcowy gwiazd.

Właśnie z tego powodu naukowcy uważali, że te gwiazdy pojawiały się w wyniku bezpośredniej zapaści stosunkowo gęstych wiązek pierwotnego gazu, podczas których chmura „gorącego” wodoru zamieniała się w gwiazdę. W tym przypadku ich minimalna masa była o 10-100 razy większa od masy Słońca, co ograniczało ich życie do dziesiątków milionów lat.

Schlaufman i jego koledzy przypadkowo wyjaśnili, że tak nie jest, badając 30 stosunkowo niewielkich gwiazd zawierających niezwykle małą ilość metali i uważanych za swoiste „potomstwo” tych pierwszych gwiazd we Wszechświecie.

Zdaniem Schlaufmana w Drodze Mlecznej mogą być jeszcze starsze i „bardziej ubogie” gwiazdy, faktycznie pierwsze gwiazdy we Wszechświecie. W najbliższym czasie jego zespół rozpocznie ich poszukiwania, wykorzystując tą samą metodę obserwacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 12.11.2018 16:33

    Jak oni to robią? Jak oceniają wiek? Jakimi metodami. DO tej pory archeologowie nie umieją dokładnie wskazać wieku piramid, a astronomowie wiedzą kiedy się gwiazdy rodziły.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.