Zmuszą firmy do zakupu e-podpisu?

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Ministerstwo Finansów planuje zmiany dla płatników podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Te podmioty będą musiały wysyłać deklaracje do urzędu skarbowego tylko przez internet. Ma to dotyczyć takich firm, które rozliczają więcej niż 5 osób.

Jeśli takie zmiany faktycznie zostaną wdrożone, wiele firm będzie musiało zainwestować w kosztowne e-podpisy. Ministerstwo Finansów kieruje się zwłaszcza chęcią usprawnienia pracy urzędników. Obecnie urzędy skarbowe muszą przenosić dane z papieru do systemu komputerowego.

Niestety „Dziennik Gazeta Prawna” nie informuje o szczegółach tzn. nie wiadomo w jakim dokumencie czy też projekcie znalazły się opisane propozycje. „Dziennik Internautów” pytał o to biuro prasowe Ministerstwa Finansów, ale nie udzielono nam odpowiedzi od razu. Poproszono nas o przesłanie pytania e-mailem i obiecano szybką odpowiedź. Jak dotąd biuro ministerstwa nie ustaliło o jaki projekt może chodzić.

Ostatecznie we własnym zakresie ustaliliśmy, że ww. propozycje da się znaleźć w projekcie nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z 15 stycznia 2014. Kopię projektu znajdziecie TUTAJ.

W uzasadnieniu (str. 7 i dalsze) możemy przeczytać, że celem projektu jest zwłaszcza wspieranie informatyzacji kraju i usprawnienie działań urzędników. Wspomniano nawet, że wzrost liczby dokumentów podatkowych przesyłanych elektronicznie może korzystnie wpłynąć na pozycję Polski w sporządzanym przez Bank Światowy raporcie „Doing Business”. Pełny sukces!

W ocenie skutków regulacji zaznaczono, że oddziaływanie nowej ustawy zaowocuje usprawnieniem kontaktów z e-administracją, ale nie poruszono kwestii dodatkowych kosztów.

Tymczasem e-podpis kosztuje. Ministerstwo Finansów samo zauważyło w uzasadnieniu projektu, że firmy już teraz mogłyby przesyłać informacje elektronicznie, ale tego nie robią. Ministerstwo wie również, że firmy używają komputerów do sporządzania druków papierowych, ale z jakiegoś powodu nie chcą wysyłać deklaracji elektronicznie. Tym powodem są właśnie koszty e-podpisu.

Koszt e-podpisu nie jest jednorazowy. Certyfikat trzeba co jakiś czas odnawiać. W praktyce kłopotliwe może być zakupienie podpisu tylko dla jednej osoby, bo w razie nieobecności tej osoby w firmie, pewne zadania mogą stanąć w miejscu. Dostawcy e-podpisu od dawna twierdzą, że upowszechnienie tego rozwiązania mogłoby obniżyć jego cenę. Trudno jednak uwierzyć, aby cena drastycznie spadła w momencie, gdy technologia stanie się obowiązkowa.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów