Zmniejszą ilość odpadów żywnościowych o połowę

Opublikowano: 05.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1876

Największe supermarkety, producenci żywności i restauracje w Wielkiej Brytanii obiecały zmniejszyć ilość odpadów żywnościowych do 2030 r., co pozwoli krajowi zaoszczędzić co najmniej 13 miliardów dolarów rocznie. Około 70 przedsiębiorstw podpisało rządowy plan redukcji odpadów spożywczych, w tym Tesco, Nestle i Coca-Cola, informuje Thomson Reuters Foundation.

Firmy spożywcze w Wielkiej Brytanii zajmą się odpadami, śledząc je „od pola do stołu” w ramach dobrowolnego planu monitorowania. Firmy będą musiały regularnie zgłaszać swoje działania i osiągnięcia, aby móc śledzić postęp. Przedsiębiorstwa zobowiązały się również do zbadania swoich łańcuchów dostaw i konsumentów, aby wykluczyć sytuacje, które przyczyniają się do strat żywności. Rządowy plan ograniczenia marnotrawienia żywności ma na celu zapewnienie, że do 2026 r. wszystkie przedsiębiorstwa spożywcze, zatrudniające ponad 250 pracowników, będą mierzyć, zgłaszać i działać w celu ograniczenia marnotrawienia żywności.

„To stwierdzenie naprawdę zmieni zasady gry w dziedzinie zapobiegania marnotrawieniu żywności” – powiedziała Karina Millstone, dyrektor organizacji charytatywnej zajmującej się zwalczaniem odpadów za pomocą opinii zwrotnej. „Ważne jest, aby te firmy obiecały zmniejszyć ilość marnowanej żywności na wszystkich etapach, a nie tylko na końcu”.

Jednak ten plan nie pasuje do propozycji, które parlament opracował w ubiegłym roku – głosi Thomson Reuters Foundation. Następnie członkowie parlamentu zalecili rządowi wyznaczenie celów w zakresie redukcji odpadów i wyznaczyli zobowiązania firm do publikowania danych dotyczących strat produktów. W Wielkiej Brytanii system redystrybucji żywności nie działa dobrze, choć produkty o wygasłym okresie przydatności do spożycia, ale nadające się do spożycia, trafiają niekiedy do potrzebujących.

Zgodnie z wytycznymi ONZ, dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, określonymi w 2015 r., państwa zobowiązały się do ograniczenia strat żywności. Niektóre kraje europejskie, na przykład Francja i Włochy, podjęły już działania na szczeblu rządowym w celu zwalczania marnotrawienia żywności.

Ilość żywności wyrzucanej rocznie w Wielkiej Brytanii wynosi około 10 milionów ton. Według Thomson Reuters Foundation szacuje jej wartość na 20 miliardów funtów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa jedna trzecia wszystkich wyprodukowanych produktów w ilości 1 biliona dolarów znika na świecie, a eksperci obawiają się, że ilość odpadów wzrośnie o jedną trzecią do 2030 r. do 2,1 mld ton.

Jak przypomina nam Fundacja Thomson Reuters, wyrzucanie produktów jest nieetyczne, ponieważ liczba głodnych ludzi na świecie stale rośnie. Ponadto te odpady rozkładają się na składowiskach i emitują gazy cieplarniane, które są szkodliwe dla środowiska. Poza tym w tym samym czasie tracimy paliwo, wodę i energia na ich uprawę, przechowywanie i transport.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Lubos Houska (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.