Zmiany w programie 500+

Opublikowano: 03.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1845

Rząd Zjednoczonej Prawicy od wtorku pracuje nad nowelizacją świadczenia 500+. Szykują ułatwienie dla osób pracujących poza Polską. Co oprócz tego ma ulec zmianie?

Projekt zmian w tej sprawie został złożony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw została już przyjęta przez polski rząd. Władze już pracują nad wdrażaniem projektu. Co było przyczyną takiego działania? Zmiany zostały niejako wymuszone przez pandemię koronawirusa w Polsce. „Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus” – czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programów Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O co zatem chodzi z tą “weryfikacją” i “optymalizacją”? Co przede wszystkim ma ulec zmianie?

Przede wszystkim zmiany mają dotknąć sposoby składania wniosków oraz formy przekazywania środków dla świadczeniobiorców. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, to o pieniądze z 500+ będzie można aplikować wyłącznie elektronicznie. „Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc.” – czytamy na oficjalnej stronie KPRM.

Druga sprawa – pieniądze z programu mają być przekazywane wyłącznie przelewem na wskazany numer konta, nie będzie możliwości otrzymania gotówki. „Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy” – czytamy w uzasadnieniu na stronach rządowych.

Oprócz tego obsługa programu „Rodzina 500+” zostanie przejęta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory zajmowały się tym jednostki samorządu terytorialnego. „Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program „Rodzina 500 plus” na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus” – czytamy dalej.

To jeszcze nie wszystko! Zmianie mają ulec zasady dla osób pobierających analogiczne świadczenie na dzieci w innych krajach. Świadczenie będzie przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju. „Rozwiązanie to dąży do zapewnienia osobom migrującym największej korzyści w zakresie uprawnień do świadczeń spośród oferowanych przez system rozporządzenia unijnego i przez ustawodawstwo krajowe” – podaje KPRM.

Co mają na celu to wszystkie zmiany? Przed wszystkim – oszczędności. Oszczędności na kosztach obsługi programu “Rodzina 500+” mają sięgnąć około 427 mln złotych w latach 2022-2032.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 03.09.2021 11:02

    jak swiat swiatem to 500 + powinno byc w jakims zwrocie podatku czy cos, czyli dla pracujacych, a nie jak teraz sluzace do patologii rodzenia i zwiekszania grona nierobow na dlugie lata 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.