Zmiany w konstytucji Kosowa

Opublikowano: 09.08.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 721

Parlament Kosowa przegłosował zmiany w konstytucji pozwalające na utworzenie specjalnego sądu, który zajmie się zbrodniami wojennymi popełnianymi przez byłych terrorystów z Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), spośród których wielu jest dziś politykami. Albańskim terrorystom tworzącym UCK zarzuca się m.in. handel organami pojmanych do niewoli jeńców serbskich. Zarzuty takie wytaczano w stosunku do byłego premiera Kosowa Hashima Thaciego. Zmiany w konstytucji poparło 82 ze 120 posłów. Jest to wynikiem nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. USA i UE są głównymi sponsorami powstałego na terenie serbskiej prowincji „państwa”.

Terrorystom albańskim, wspieranym w wojnie partyzanckiej przeciwko Serbom przez Stany Zjednoczone i NATO zarzuca się szereg zbrodni wojennych. Oprócz wspomnianego handlu organami były to również zabójstwa cywilów, wypędzenia, tortury.

Nowy sąd ma być częścią kosowskiego wymiaru sprawiedliwości, jednak zlokalizowany zostanie w Holandii, ze względu na obawy zastraszania świadków i korupcji sądowej w Kosowie. Tworzyć go mają zagraniczni sędziowie i prokuratorzy a sfinansowaniem jego działalności zajmie się Unia Europejska.

Przeciwko powołaniu sądu głosował m.in. były premier Ramush Haradinaj, oskarżany o zbrodnie wojenne w tym współudział z zabójstwie 39 osób. Przeciwko powołaniu sądu badającego zbrodnie albańskiej partyzantki występują także mieszkańcy Kosowa, którzy argumentują, że jest to oczernianie ich narodowych bohaterów. W maju na ulice Prisztiny wyszły tłumy ludzi, które sprzeciwiały się misji policyjnej UE zwanej EULEX, i aresztowaniu kilku byłych liderów UCK.

UCK była albańską partyzantką walczącą o oderwanie Kosowa od Serbii. W wyniku wojny partyzanckiej i wsparciu USA i NATO a także poparciu Unii Europejskiej, terrorystom udało się oderwać serbską prowincję od macierzy i ogłosić niepodległość. Niepodległe Kosowa zostało uznane przez USA i większość państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym Polskę). Niepodległości Kosowa nie uznały Serbia i Rosja.

Na podstawie: Reuters.com, EuroNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.