Zmiany na PKP

Opublikowano: 22.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1899

Szefowie polskiej kolei chwalą się tym, że jest ona dostępniejsza w całej Polsce dzięki wykorzystanym miliardom złotych.

Największy jakoby w historii program inwestycyjny – Krajowy Program Kolejowy o wartości prawie 77 mld zł – jest już ponoć prawie na finiszu. Blisko 93 proc programu to inwestycje zakończone oraz w trakcie realizacji (czyli także te ledwo rozpoczęte). Niestety nie podano, jaki procent stanowią inwestycje już w pełni ukończone i wdrożone.

Konkrety, wynikające z programu przedstawił natomiast Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A: „Szybciej i krócej jeździmy z Warszawy do Trójmiasta, z Krakowa do Katowic, z Poznania do Wrocławia, z Warszawy do Olsztyna, z Wrocławia do Gdyni, z Poznania do Piły, z Olsztyna do Szczytna i Ełku. Kolej wróciła po latach na niewykorzystywane trasy i zwiększa dostępność komunikacyjną dzięki inwestycjom m.in. na liniach: Legnica – Rudna Gwizdanów, Lublin – Łuków, Mielec – Dębica. Zmodernizowano i odbudowano ok. 370 przystanków. Windy, pochylnie, specjalne oznakowania, zwiększyły komfort i jakość dostępu do kolei dla podróżnych korzystających zarówno ze stacji w dużych miastach, takich jak Szczecin, Lublin, Rzeszów, Gdańsk Główny, jaki i w mniejszych miejscowościach, jak Świebodzice, Pisz, Rogożno, Jelenino i Górażdże. Ponad 50 nowych przystanków w dodatkowych lokalizacjach zwiększyło dostępność do kolei. Na styku z komunikacją drogową wykorzystujemy codziennie ponad 500 nowych bezkolizyjnych skrzyżowań i przebudowanych wiaduktów. Tu także prezes nie podał, ile jest całkiem nowych wiaduktów, a ile tylko przebudowanych. Ponadto, dla rozwoju transportu towarowego przebudowano linie w województwie śląskim: Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze, Częstochowa – Chorzew, Rozwadów – Lublin i Węgliniec – Zgorzelec”.

PKP PLK mogłyby też już ogłaszać przetargi w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej. „Jesteśmy przygotowani do nowych przetargów w przypadku zatwierdzenia planów finansowych w ramach KPO i nowej perspektywy. Mamy gotowe dokumentacje dla planowanych inwestycji. W 2022 roku planujemy wszcząć postępowania na kwotę szacunkową około 11-12 mld zł. Dodatkowo w 2022 r. w ramach programu kolejowego planujemy nakłady na poziomie ponad 14 mld zł” – mówi prezes Ireneusz Merchel.

Niestety, za sprawą rządu Prawa i Sprawiedliwości pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy nie ma i nie będzie. Jest za to zmieniony od 12 grudnia wy rozkład jazdy. Wprowadził on po 20 latach przerwy pociągi na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce, a po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna – Łódź. Pociągi wróciły także na linie: Lubartów – Parczew, Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie, Łódź – Kutno.

W woj. opolskim dzięki postępowi prac modernizacyjnych, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola oraz z Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem jeżdżą o ok. 5 minut krócej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki (teraz ta podróż zajmuje zaledwie 10 godzin 41 minut) i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina – o ok. 15 min krócej. Dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawił przystanek Warszawa Targówek. Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskali bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. W woj. podkarpackim na linii Ocice – Rzeszów zaczęły zaś kursować pociągi elektryczne.

Autorstwo: AL
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.