Zmiana zasad zatrudniania cudzoziemców w 2018 r.

Opublikowano: 02.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 554

W Polsce od 1 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany dotyczyć będą między innymi zasad zatrudniania obywateli krajów spoza UE, w tym Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji do prac sezonowych.

Zmiany przewidują wprowadzenie zezwolenia na pracę sezonową na okres maksymalnie 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego (dotychczas praca na podstawie oświadczenia możliwa była przez okres maksymalnie 6 miesięcy). Okres ten będzie liczony od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium państw strefy Schengen w danym roku kalendarzowym. Zezwolenie będzie wydawane pracowniom wybranych branż, w tym rolnictwa, gastronomii i hotelarstwa.

Cudzoziemcy będą mogli podjąć pracę po przedstawieniu odpowiednich dokumentów. Nie będą oni musieli oczekiwać na wydanie samego zezwolenia na pracę sezonową. Na takich warunkach będzie można pracować przez okres 120 dni od dnia wpisu wniosku do ewidencji.

Wprowadzono też uproszczenia dla podmiotów, które zamierzają wielokrotnie zatrudniać tego samego cudzoziemca do prac sezonowych.

Nowelizacja ma zapewnić większą kontrolę nad zasadami zatrudniania pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej.

Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.