Przemiana komórek macierzystych w kości za pomocą dźwięku

Opublikowano: 24.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1281

Komórki macierzyste mają supermoc, aby przekształcić się w jakikolwiek inny rodzaj komórki. Supermoc, której niektóre zwierzęta używają do wzrostu kończyn. W medycynie mają potencjał, aby pomóc nam naprawić części ludzkiego ciała, które zostały uszkodzone przez uraz lub chorobę. Takie prace naprawcze wymagają zdolności do manipulowania komórkami macierzystymi na żądanie, a nowe badanie opisuje innowacyjny sposób jak to zrobić.

Tak niezwykły efekt zapewnia wykorzystanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Są one w stanie doprowadzić do przekształcenia komórek macierzystych w komórki kostne w ciągu zaledwie pięciu dni przy 10 minutowej terapii stymulacyjnej na dzień! Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości ta technika, mająca szereg zalet w porównaniu z procesami stosowanymi obecnie, będzie mogła zostać wykorzystana do odbudowy kości utraconych w wyniku raka lub innych chorób zwyrodnieniowych.

Fale dźwiękowe skracają czas leczenia, który zwykle jest wymagany, aby komórki macierzyste zaczęły przekształcać się w komórki kostne, i to o kilka dni. Ta metoda nie wymaga również specjalnych leków budujących kości i jest bardzo łatwa do zastosowania w komórkach macierzystych. Podejście to opiera się na wieloletniej pracy nad modyfikacją materiałów przy użyciu fal dźwiękowych o częstotliwościach powyżej 10 MHz, znacznie wyższych niż badacze stosowali wcześniej w podobnych eksperymentach. W tym wypadku mikroczip został użyty do transformacji komórek macierzystych umieszczonych w oleju silikonowym i usadowionych na płytce hodowlanej.

Inne procesy eksperymentalne w tej również dziedzinie odniosły pewien sukces, ale są trudne do skonfigurowania, drogie w zarządzaniu. Wymagają również ekstrakcji komórek macierzystych ze szpiku kostnego pacjenta, co jest bolesnym zabiegiem. Nowe podejście to poprawa we wszystkich tych obszarach. Naukowcy wykazali, że działa z kilkoma rodzajami komórek macierzystych, w tym komórkami macierzystymi pochodzącymi z tłuszczu, których usuwanie z organizmu jest dużo mniej bolesne.

Na podstawie: Rmit.edu.au
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Punkt Zero 24.02.2022 12:56

    Pierwszy raz o tym czytałem w 1991 roku, szybkość z jaką rozwija się nauka powala na kolana.

  2. Tylko Spokój 24.02.2022 14:04

    Brzmi obiecująco. Pytanie kiedy to wejdzie do powszechnego użytku. O ile w ogóle wejdzie.
    Z 10 lat temu czytałem o przełomie w leczeniu, a w zasadzie wstawianiu zębów. W Szwecji opracowano metodę wszczepiania w dziąsło zalążka zęba, który wyrastał jak prawdziwy normalny ząb. Minęło 10 lat i cisza w tym temacie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.