Zmarła kobieta której odmówiono aborcji

Opublikowano: 15.11.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1043

31-letnia kobieta będąca w 17 tygodniu ciąży zmarła w szpitalu w irlandzkim Galway po tym, jak lekarze odmówili aborcji pomimo zagrożenia dla matki. Władze wszczęły śledztwo.

Savita Halappanavar była w 4 miesiącu ciąży. Nie była to jej pierwsza, ale poprzednie poroniła. Tym razem ciąża także nie przebiegała normalnie i płód był zagrożony, a kobieta źle się czuła. Skarżyła się na potworne bóle, w końcu poprosiła lekarzy o przerwanie ciąży. Od medyków miała jednak usłyszeć, że “Irlandia to katolicki kraj” i “póki bije serce płodu” nie wykonają aborcji.

Po trzech dniach agonii matki, funkcje życiowe płodu ustały. Lekarze usunęli go, a kobietę przenieśli na intensywną terapię, gdzie niedługo później zmarła. Sekcja zwłok wskazała na sepsę jako przyczynę śmierci.

Zarówno władze szpitala i irlandzkiego odpowiednika NFZ wszczęły dochodzenie w sprawie. W Irlandii prawo nie pozwala na dokonanie aborcji nawet jeśli życie matki jest zagrożone. Słowa męża zmarłej, który podkreśla, że nie jest “ani Irlandczykiem, ani katolikiem”, mogą wywołać jednak debatę na ten temat w katolickim kraju. Przed szpitalem już teraz pikietują przeciwnicy restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego.

Opracowanie: Yak
Na podstawie: Polskie Radio
Źródło: CIA


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. frasobliwy 15.11.2012 07:44

  A teraz choć jeden dowód, że jeśli dziecko zostało by zabite matka by przeżyła.

 2. monsternik 15.11.2012 09:16

  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/11/14/byly-pracownik-nasa-miliard-ludzi-na-ziemi-to-zbyt-duzo/

  @wiktor-x Jak chcesz ich wspierać to idź się zabij i daj żyć innym
  W tym przypadku powinna być aborcja tylko przy zagrożeniu życia matki

 3. monsternik 15.11.2012 09:18

  tu już nie chodzi o religie a o normy etyczne którymi powinien się kierować każdy normalny człowiek

 4. eva 15.11.2012 09:30

  Tego typy zakazy, dyktowane przez religię, powinny obowiązywać wyłącznie jej wyznawców. Dlaczego skutki wierzeń jakiejś grupy społecznej mają dotykać ludzi o innym światopoglądzie? Gdzie tu elementarna sprawiedliwość, równość wobec prawa (zasady inaczej myślących nie są respektowane), że już nie wspomnę o tolerancji. Ta kobieta przypłaciła życiem poglądy innych. Zapłaciła życiem za żądzę władzy za wszelką cenę katolickiego kleru, za bezmyślność ogłupionych ślepą wiarą ludzi. Nie pojmuję, jak lekarze mogli tak po prostu być obojętni wobec jej cierpień? Gdzie tu humanitaryzm? Dlaczego strach wobec władców religijnych jest tak wielki? Dlaczego nikt nie nadaje odpowiedniego wymiaru męczeńskiej śmierci tej nieszczęsnej kobiety? Męczennicy za cudzą wiarę. Może dlatego, że była kobietą? Dla katolików ( w myśl św. Augustyna i jemu podobnych)kobieta to tylko nieczysty pojemnik na płód, dzieło szatana, więc dobrze, że cierpi. Czyżby średniowiecze nigdy się nie skończyło?

 5. religiatoPCPdlaludu 15.11.2012 09:41

  @wiktor-x Straszliwie się mylisz. Chodzi o to, żeby odebrać ludziom możliwość decydowania o czymkolwiek. Aborcja, pasy w aucie, fajki czy gandzia – my ci powiemy co jest dla ciebie dobre. A katole się cieszą jak głupki nie dostrzegając sedna.

 6. aZyga 15.11.2012 09:44

  Tego typu zakazy dotyczą tylko biednych – słyszeliście o kimś ze szmalem żeby się skarżył ?

 7. FreeG (korektor WM) 15.11.2012 09:51

  Nie wyobrażam sobie gorszego położenia, jak w cierpieniu i bez gotówki być na łasce znieczulonego na krzywdę lekarza, który ponadto ze swojego fanatycznego zaślepienia, słowo kapłana przedkłada nad wiedzę medyczną i obowiązki.

  Skandal z artykułu można porównać do lekarza i zarazem Świadka Jehowy odmawiającego transfuzji krwi dla umierającego pacjenta.

 8. eva 15.11.2012 10:34

  Uważam, że osoby, którym religia zabrania wykonywania niektórych czynności powinny sobie poszukać innej pracy, zgodnej z wyznawaną wiarą. Nie mogą fanatycy jakiejś religii decydować o losie reszty społeczeństwa. Wyznawana wiara powinna być prywatną sprawą każdego człowieka i nie rzutować na wykonywaną przez niego pracę. Nie rozumiem, dlaczego chrześcijanie tak się gorszą kamienowaniem kobiet, obrzezywaniem dzieci, czy mordowaniem w imię religii przez wyznawców islamu. W czym są od nich lepsi?

 9. robi1906 15.11.2012 18:01

  I pomyśleć ,że irlandką jest również Sinead O’connor ,dobry film o postawie irlandczyków do kleru pokazano w filmie “Siostry Magdalenki”

 10. adambiernacki 16.11.2012 00:49

  To co się stało to patologia. Po co rozwijamy medycynę(o ile to robimy)jeśli służyć ma bezwartościowym i głupim zabobonom? Po co rozwijamy medycynę jeśli służyć ma osiągnięciu zysku korporacji? Lekarz powinien leczyć i dokonywać właściwych wyborów by ratować życie. Nie ważne czy stanie nad nim jakiś fanatyk. Osobiście uważam, że religia w pewnej postaci staje się formą onanizmu(odwrotnie zresztą też). Średniowiecze powraca wraz z galopującym ku nam feudalizmem.

 11. religiatoPCPdlaludu 16.11.2012 10:06

  Jaka różnica co było przyczyną śmierci? Chodzi o to, że normalny człowiek w Polsce i jak widać Irlandii czuje się jak chrześcijanin w krajach muslimskich. Jakieś dupki mówią mu co jest słuszne i są odporne na logikę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.