Zły duch świąt skarcił niegrzecznych imigrantów

Opublikowano: 09.12.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1365

Doroczna procesja z okazji Nocy Krampusa 5 grudnia w Sterzing (wł. Vipiteno) w Południowym Tyrolu we Włoszech została zakłócona przez grupę kilkudziesięciu imigrantów. Uczestnicy wywodzącej się z alpejskiego folkloru tradycji nie pozostali jednak obojętni i przypomnieli imigrantom, że Krampus zwany też „złym duchem świąt”, w przeciwieństwie do rozdającego prezenty Świętego Mikołaja zwykł karać niegrzeczne osoby.

Zdaniem świadków chwilę przed rozpoczęciem tradycyjnej procesji, grupa imigrantów zaczęła prowokować zbierających się uczestników. Gdy jeden z agresorów usiłował ściągnąć maskę Krampusa osobie zmierzającej na procesję, z pomocą ruszyła reszta zgromadzonych, przepędzając prowodyrów zajścia przy użyciu drewnianych rózg. Sytuacja, podczas której grupa agresorów ucieka okładana rózgami przez osoby przyodziane w skórzane nakrycia oraz maski z rogami została uwieczniona na amatorskim filmie.

Noc Krampusa, tradycja wywodząca się z dawnego cesarstwa austriackiego, to popularne święto obchodzone w dalszym ciągu w Austrii, Niemczech, we Włoszech, Słowenii a także w Czechach i na Słowacji. Oprócz ludzi w strojach Krampusa, w procesjach biorą także udział osoby w strojach Świętego Mikołaja czy przebrane za anioły. Według starych wierzeń, Krampus podobnie jak Święty Mikołaj, który swoje święto obchodzi dzień później (6 grudnia) odwiedza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sytuacja z Południowego Tyrolu uwidacznia, że nie szanując europejskich tradycji można zajść mu za skórę.

Na podstawie: Lavocedibolzano.it
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 11, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
SZS
Użytkownik
SZS

Szkoda że rózgami. Pręty zbrojeniowe byłyby zdecydowanie lepszą opcją…

Foxi
Użytkownik
Foxi

Jak w przyszłym roku uchodźcy przyjdą z bejsbolami, to wtedy przydadzą się pręty zbrojeniowe. Jesteśmy świadkami narodzin nowej świeckiej tradycji.

majkel
Użytkownik
majkel

Jestem za, pręt 8

Gats
Użytkownik
Gats

Piękne.