Złożone molekuły organiczne w kosmosie

Opublikowano: 01.11.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 419

Profesor Sun Kwok i doktor Yong Zhang z Uniwersytetu w Hongkongu dowiedli, że w przestrzeni kosmicznej znajdują się złożone substancje organiczne. Uczeni odkryli mieszaninę związków aromatycznych i alifatycznych. Stopień złożoności ich budowy przypomina węgiel i ropę.

Dotychczas sądzono, że tak złożone związki organiczne mogą formować się w organizmach żywych. Tymczasem odkrycie uczonych z Hongkongu wskazuje, że do ich syntezy może dochodzić w kosmosie bez obecności życia.

Obaj naukowcy badali nierozwiązaną dotychczas zagadkę tajemniczej emisji w podczerwieni, którą można zauważyć obserwując gwiazdy, galaktyki czy przestrzeń międzygwiezdną. Przez 20 lat obowiązywało wyjaśnienie, zgodnie z którym emisja ta pochodzi z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Kwok i Zhang udowodnili jednak, że emitowane przez nie światło ma właściwości, których nie da się wytłumaczyć obecnością wspomnianych molekuł. Uczeni zaproponowali, że źródłem emisji są znacznie bardziej złożone molekuły i wykazali, że powstają one w gwiazdach w ciągu kilku tygodni. Gwiazdy nie tylko produkują, ale też wyrzucają te molekuły w przestrzeń kosmiczną.

Otwartą kwestią pozostaje zatem pytanie, czy produkowane przez gwiazdy złożone molekuły organiczne mogły wraz z meteorytami trafić na Ziemię i w jakiś sposób przyczynić się do powstania życia na naszej planecie.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: California Science & Technology News
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Raptor
Użytkownik

Spodziewana od dawna konkluzja, która może zamiesza trochę w głowach w kwestii genezy życia biologicznego we wszechświecie :)

Cinocenty
Gość
Cinocenty

Już to kiedyś było że Słońce było bogiem :]

Xall
Użytkownik
Xall

Magister Chen z Shanghaju prowadzi badania nad intensywnością gazów aromatycznych po potrawach sojowych i z grochu. Już obecnie wiadomo, że eksperymenty potwierdzają wcześniejsze spostrzeżenia.

swoboda
Użytkownik
swoboda

@xall

cos ciekawego jeszcze napiszesz? bo to takie zajmujace czytac twoje posty

Event_Horizon
Gość
Event_Horizon

Tylko my jesteśmy. Nie ma innych cywilizacji. Nikt nie potrafi kochać ,tylko my.

edek
Użytkownik
edek

@Event
Ale o co ci chodzi?
Powyższy artykuł jest jedną z wielu informacji-cegiełek, które rzeczywiście obalają tezę o wyjątkowości życia, czy dalej, inteligencji, we Wszechświecie.
I to jest piękne. Naprawdę. I optymistyczne. W tym pesymistycznym ludzkim grajdołku. A może lepiej jest powiedzieć ziemskim grajdołku.

biwa
Użytkownik
biwa

Słońce stworzycielem! Czyli można sądzić, że istoty na innych planetach mogą być podobne do ziemskich… Jak przyjadą w odwiedziny (lub my do nich) to będzie można im uścisnąć dłoń.