„Złota era” taniej żywności dobiegła końca

Opublikowano: 15.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1396

Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii muszą sobie zdać sprawę z tego, że „złota era” taniej żywności na Wyspach dobiegła końca. Najnowsze dane, opublikowane w piątek, wyraźnie pokazały, że już dwie na pięć osób kupuje mniej żywności, aby jakoś związać koniec z końcem.

Prawdopodobnie żyliśmy w złotej erze. (…) Podejrzewam, że w dłuższej perspektywie będziemy przeznaczać większy procent wydatków na jedzenie – powiedział Justin King, były szef Sainsbury’s, który zasiada również w zarządzie Marks & Spencer. A wtóruje mu szefowa British Retail Consortium, Helen Dickinson, mówiąc, że „konsumenci mają przed sobą trudny czas, z uwagi na rekordowo wysokie ceny żywności na świecie, które napędzane są przez rosnące koszty energii i transportu, a także coraz bardziej wymagający rynek pracy. Ostra konkurencja pomiędzy supermarketami ograniczała jak dotąd znaczący wzrost cen podstawowych produktów, ale Dickinson jest zdania, że presja w przemyśle spożywczym raczej w najbliższym czasie nie złagodnieje.

Kryzys związany z rosnącymi kosztami życia już teraz zmusza ludzi do zmiany nawyków. Według najnowszego badania opinii publicznej i trendów społecznych, opublikowanego w piątek przez the Office for National Statistics (ONS), aż dwie piąte dorosłych kupuje obecnie mniej jedzenia w trakcie standardowych zakupów. To dwukrotnie więcej niż na początku 2022 roku. Dziewięciu na 10 ankietowanych dorosłych przyznało także, że ich wydatki były w ostatnim miesiącu wyższe niż w miesiącu poprzednim. A zaledwie kilka miesięcy temu, w listopadzie, pozytywnie na to pytanie odpowiedziało zaledwie 62 proc. badanych. Największe bolączki dla mieszkańców UK stanowią obecnie wydatki na żywność, energię oraz paliwo. Aby sobie z tym poradzić, ludzie ograniczają wydatki na rzeczy, które nie są niezbędne (non-essentials), a także starają się zużywać mniej energii na ogrzewanie i unikają niepotrzebnych podróży samochodem. Poza tym wielu konsumentów zaczęło się też baczniej przyglądać cenom, poszukując najlepszych w tym względzie ofert.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

6

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.