Ziobro chce aresztować na trzy miesiące bez decyzji sądu!

Opublikowano: 27.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 505

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro rozszerza swoją władzę korzystając z efektu szokowego wywołanego epidemią. Rząd zamierza przeforsować specustawę, według której prokuratura będzie mogła umieścić obywatela w areszcie domowym na okres trzech miesięcy.

Głosowanie nad projektem odbędzie się w Sejmie już dziś. Nowy zapis ma się znaleźć w kodeksie postępowania karnego. Brzmi on następująco: „Art. 274a § 1. Tytułem środka zapobiegawczego można zastosować wobec oskarżonego zakaz opuszczania lokalu. § 2. Środek przewidziany w § 1 stosuje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące”.

Większość sejmowa oczywiście zagłosuje za przyjęciem projektu.

Co zaprowadzenie nowych uprawnień prokuratorskich oznaczać będzie dla przeciętnego obywatela? Przede wszystkim – Ziobro i podlegający mu prokuratorzy będą mogli pozbawić wolności każdego, komu postawione zostaną zarzuty. Prokurator generalny od czasu uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze w styczniu 2016, może „ręcznie” sterować wszelkimi śledztwami, wydawać polecenia i nakazy poszczególnym delegaturom. A więc, w areszcie domowym Ziobro będzie mógł zamknąć praktycznie każdego, bo zarzuty, choćby najbardziej kuriozalne, znajdą się zawsze.Osoba osadzona w areszcie domowym będzie pod nadzorem policji. Na decyzję prokuratury będzie mogła złożyć zażalenie, jednak ustawa nie definiuje terminu, w jakim zostanie ono rozpatrzone. W zapisach znajdujemy jedynie lakoniczne stwierdzenie, że ma się to odbyć „niezwłocznie”.

Eksperci wskazują, że nowe prawo jest niezgodne z ustawą zasadniczą. „Jest to faktyczne pozbawianie wolności przez organ, który nie jest sądem. To ewidentnie sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami pozbawiania wolności” – powiedział „Wyborczej” dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Trzeba też zadać pytanie o proporcjonalność zastosowania tego środka aż na trzy miesiące przez prokuratora, który nie jest organem niezależnym, w stosunku do konstytucyjnej zasady wolności człowieka” – dodał.

W polskiej konstytucji widnieje zapis, że zatrzymanie może trwać 48 godzin, a w tym czasie trzeba postawić podejrzanego przed sądem, który ma 24 godziny na decyzję.

Równie krytyczny jest poseł Lewicy, prawnik Krzysztof Śmiszek. „Jesteśmy jako Lewica za merytorycznymi zmianami, które są niezbędne, ale nie można dodawać takich nadmiernych przepisów przy tej okazji. Już dostałem informacje, że prezesi sądów mają nie składać sprawozdań za 2019 r., które są już gotowe. Jest obawa, że ministerstwo chce ukryć to, że pogorszyła się efektywność sądów. Będę na pewno zwracał uwagę na zmiany w postępowaniu karnym w trakcie prac sejmowych”.

Przepisy zostaną wprowadzone nie tylko na czas epidemii – mają obowiązywać również po ustaniu zagrożenia. Przeciwko ustawie nie możemy zaprotestować – w związku z rozporządzeniem rządu zakazane są zgromadzenia ludzkie liczące więcej niż dwie osoby.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rici 27.03.2020 17:18

  A pisiory sie ciesza , oni nie wyobrazaja sobie zycia bez lancucha i kaganca.

 2. NORB 27.03.2020 18:26

  Dlatego pis nieustannie kojarzy mi się z najgłębszym PRLem w świetności swych czasów. Władza totalna, sterowana odgórnie/centralnie, często z pomijaniem pośrednich szczebli czy instytucji. Jest to ewidentny skok na wolność obywatelską. Niech pomyślą Ci, którzy myśleli o nich w najbliższych wyborach…

 3. ZIWK 28.03.2020 10:04

  No to kolejny element ZAMACHU STANU.
  Nie będę najbardziej zdziwionym, jeśli osobiście pseudo-prokurator Ziobro zadecyduje o uwięzieniu wszystkich przywódców opozycji, oraz (na wszelki wypadek) głównych przywódców PiS.
  @NORB
  Podziwiam Twoją naiwność. Nie po to był cały cyrk z przejmowaniem Trybunału P(iS)rostytucyjnego, tworzeniem neo-KRS, PiSowskiej izby Sądu Najwyższego i kur-wizją, oraz szybką “wrzutką” poprawki o głosowaniu korespondencyjnym – aby przebieg i wyniki wyborów miały jakiekolwiek wpływ na 2 kadencję PAD.

 4. kufel10 29.03.2020 12:45

  Zauważcie, że jak seba z karyną czy radek z marzeną będąc na kwarantannie udają się na miasto kupić browar i żelki albo czipsy dla swych “500+pociech”, to mogą w sklepie zarazić wiele, wiele osób. Problem stanowi niezdyscyplinowane, bezmyślne społeczeństwo. Doskonale to (bezmyślność) widać po ilości kredytów fankowych jak i po chamstwie na drogach. Chcielibyście, żeby waszą rodzinę minął taki seba? Chcielibyście dotykac klamki po takim cembale? A moze sami jesteście takimi radkami i nie dociera do was? Dlatego rząd powinien zacząć od prania po łbach, skoro tłumaczenie nie działa. Karać, karać, do skutku peowsko-pisowskie puste banie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.